Logo

Jak urządzić małą kuchnię z aneksem: 8 praktycznych wskazówek

Czego potrzeba do urządzenia aneksu kuchennego? Inspiracji, które sprawią, że aranżacja będzie przyjemnością! Podpowiadamy, jakie meble wybrać do aneksu kuchennego i na które rozwiązania postawić.

Aneks kuchenny – inspiracje, które stworzą funkcjonalną i nowoczesną kuchnię

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z oddzielnym pomieszczeniem kuchennym, czy z samym aneksem – ta część mieszkania to zazwyczaj nie tylko ozdoba. To serce domu. W mniejszych miejskich zabudowaniach coraz częściej rezygnuje się z wydzielonej kuchni. Powodem jest brak miejsca.

Coraz więcej osób poszukuje więc inspiracji do stworzenia swojego aneksu kuchennego. Mikroapartamenty, kawalerki czy mniejsze mieszkania zabudowane są małymi, ale wygodnymi i funkcjonalnymi aneksami kuchennymi. Podpowiadamy, jak osiągnąć taki efekt.

Aneks

1.  Aneks kuchenny – kluczowe decyzje przy tworzeniu

Będąc na etapie tworzenia projektu małego aneksu kuchennego, warto najpierw zastanowić się:

  • jaki metraż mamy do dyspozycji,
  • jaki rodzaj zabudowy AGD i meblowej jest dla nas wygodny,
  • jak sprytnie zaoszczędzić nieco przestrzeni,
  • czy i jak wydzielać osobne strefy,
  • jak połączyć aneks z salonem,
  • czy budować wyspę kuchenną,
  • jak utrzymać spójność i na które kolory postawić.

2. AGD w zabudowie i meble do aneksu kuchennego – maksymalne wykorzystanie przestrzeni

W projekcie małego aneksu kuchennego musimy postawić na dobre wykorzystanie przestrzeni. Nie ma mowy o marnowaniu metrażu, wstawianiu niefunkcjonalnych mebli czy o rozwiązaniach, które sprawdzają się tylko w dużych kuchniach (np. nieskładany stół z sześcioma krzesłami).

Świetnym pomysłem są np. sprzęty AGD ukryte w zabudowie. Po pierwsze, zajmują mniej miejsca niż urządzenia wolnostojące. Po drugie, można je doskonale zamaskować i wbudować w przestrzeń. To idealne rozwiązanie do małej wnęki kuchennej.

3. Projekt aneksu kuchennego – oddzielenie przestrzeni i podział na strefy

W małym mieszkaniu często musimy połączyć w jednym miejscu kuchnię, jadalnię i salon! Oddzielenie przestrzeni i podział na strefy to priorytet. Kuchnia, która jest niejako w przedpokoju, powinna „zamykać się” szafkami – warto ustawić je w literę „L” i domknąć przestrzeń niską ścianką z mebli. Innym rozwiązaniem jest wyspa oddzielająca lub nowoczesna wyspa kuchenna, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Projekt domu Bagatela V G2, wizualizacja 8 Link: Projekt domu Bagatela z aranżacją wnętrza kuchni

Wnęka kuchenna może być też oddzielona konkretnym zabudowaniem. W odseparowaniu przestrzeni świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju ażurowe lub szklane przesłony, ścianki działowe, przesuwne drzwi lub ruchome drewniane elementy oddzielające przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem są też półki i systemy regałowe bez „pleców”.

4. Kącik kuchenny zagospodarowany na całej wysokości

Aranżacja kuchni z aneksem na całej wysokości – to kolejne sprytne rozwiązanie w przypadku małej przestrzeni.Wiąże się ono ze stworzeniem półek i szafek w kąciku kuchennym, np. tuż nad blatem, a także z zabudową pod sam sufit. Pozwoli to wyodrębnić dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Wysoka zabudowa to praktyczny i modny sposób aranżacji kuchni. Jest funkcjonalna, ponieważ pełni funkcję i mebli kuchennych, i spiżarni. Wszystkie akcesoria, garnki i patelnie mają tu swoje miejsce. Do tego nie muszą być na widoku. To samo ze sprzętami AGD, o czym pisaliśmy już w drugiej wskazówce.

Projekt domu Wiesiołek II G2, wizualizacja 7 Link: Projekt domu z aranżacją wnętrza kuchni - Wiesiołek II

5. Aneks kuchenny – jak połączyć go z salonem

Często w naszych małometrażowych mieszkaniach musimy łączyć kuchnię i salon. Jak zrobić to za pomocą aneksu kuchennego? Przede wszystkim należy postawić na zbliżony styl aranżacji. Przykład? Taka sama podłoga w kuchni i salonie lub podobna tonacja kolorów na ścianach (o czym piszemy w siódmej wskazówce).

Ważną rolę odgrywa też oddzielająca wyspa lub wyraźnie wyróżniona strefa śniadań. Wyspa oddzielająca pozwala łatwo podzielić przestrzeń, często jest też po prostu kolejnym blatem roboczym lub pełni funkcję stołu z wysokimi krzesłami. Wyodrębniona strefa śniadań pozwala natomiast stworzyć kącik do spokojnego rozpoczęcia dnia.

6. Zabudowania i meble do aneksu kuchennego – praktyczna wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna to rodzaj zabudowy, która zazwyczaj nie ma bezpośredniego styku ze ścianą i niejako „dryfuje”, np. tuż obok wnęki kuchennej. Często jest centrum życia kuchennego, ponieważ pełni funkcję blatu roboczego, miejsca do krojenia, przestrzeni na płytę indukcyjną lub zlew.

Projekt domu Antares T, wizualizacja 6

Co ważne, wyspa kuchenna sprawdzi się w małym kąciku kuchennym. Z jednej strony mocno go zdominuje swoimi gabarytami, z drugiej zaś może być świetnym rozwiązaniem dzielącym przestrzenie. Wszystko zależy od projektu – sprawdź top 7 kompleksowych projektów domów z aranżacją wnętrz!

7. Projekt aneksu kuchennego, czyli spójność oraz dobór kolorystyki

Aby projekt aneksu kuchennego był funkcjonalny i estetyczny, warto postawić na jeden styl. Nie oznacza to, że w przestrzeni będzie nudno – kolorystyka i faktury nie muszą być takie same. Mogą być do siebie zbliżone i jedynie korespondować ze sobą.

Nowoczesna kuchnia potrzebuje więc nowoczesnego salonu, a kuchnia w drewnie – elementów drewnianych w pokoju. Częste rozwiązanie to blaty na wysoki połysk i w jednym, i drugim pomieszczeniu, lub taka sama podłoga. Kolory do małego wnętrza, nawet jeśli aneks kuchenny jest z oknem, to biele, beże czy pastele, czyli jasne odcienie, które optycznie powiększają przestrzeń.

Projekt domu Szpinak 4, wizualizacja 8

8. Niewielki, ale funkcjonalny kącik kuchenny – aranżacje aneksu kuchennego

Stworzenie układu kuchni z aneksem to nie lada wyzwanie. Pomysłów na aranżację może być wiele – od pełnej zabudowy małej kuchni (tj. do samego sufitu), przez podział wąską wysepką, aż do ażurowych przesuwnych ekranów, dzielących przestrzeń.

Wizualizacja kuchni w domu Bagatela 4G w wariancie ze spiżarnią

Przed aranżacją warto przemyśleć wszystkie za i przeciw konkretnych inspiracji na aneks kuchenny. Aby cieszyć się każdą chwilą w kuchni, wybierajmy optymalne i praktyczne rozwiązania.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść