Logo

Miejsce do majsterkowania w domu – jak i gdzie zaaranżować warsztat?

Aby mieć komfort majsterkowania, musimy wydzielić w domu przynajmniej niewielkie pomieszczenie i zaadaptować je na warsztat. Gdzie znaleźć wolną przestrzeń, jak duża powinna ona być i co może się w niej znaleźć? Sprawdźmy!

Gdzie zorganizować kącik majsterkowicza?

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, gdzie najlepiej zlokalizować domowy warsztat majsterkowicza. Doskonałym do tego miejscem jest garaż, rozsądną alternatywą – piwnica.

Niezależnie od wyboru miejsca takie pomieszczenie musi być odpowiednio przystosowane. Kluczowe są właściwa wentylacja i optymalny obieg temperatury. Zwłaszcza że obróbka drewna czy metalu to praca z materiałami generującymi szkodliwy dla zdrowia pył oraz urządzeniami podnoszącymi temperaturę otoczenia. Stąd pomieszczenie na garaż powinno mieć naturalny obieg powietrza. Jeżeli jest inaczej, możemy wspomóc się mobilnymi wentylatorami.

Pamiętajmy też o hałasie, który szkodzi naszemu słuchowi oraz przeszkadza innym domownikom i sąsiadom. Z tego względu domowy garaż należy odizolować od pomieszczeń mieszkalnych. Jeżeli nie jest to możliwe, musimy skorzystać z materiałów do izolacji akustycznej.

 • Garaż – optymalny wybór przy domach wolnostojących z garażem, zwłaszcza jeżeli nie wykorzystujemy go do parkowania samochodu. Często przydomowe garaże mają dobry przepływ powietrza z uwagi na obecność bramy i okna.
 • Piwnica – z uwagi na brak naturalnej cyrkulacji powietrza i emisję hałasu jest to przestrzeń trudniejsza w aranżacji. Warsztat możemy też zlokalizować w piwnicy kompleksu (np. domy w zabudowie szeregowej). W takim przypadku wymaga to jednak konsultacji z nadzorcą budynku i sąsiadami.

Jak urządzić warsztat majsterkowicza w garażu?

Jeżeli znaleźliśmy właściwe miejsce, możemy zastanowić się, jak urządzić warsztat w garażu czy piwnicy. Jeszcze przed wyposażeniem go w meble i narzędzia warto sprawdzić, czy ma on odpowiadające nam oświetlenie. Oprócz dziennego należy zadbać o światło sztuczne, wspomagające. Obok oświetlenia sufitowego przyda się nam chociażby lampa warsztatowa z diodami LED. Jest energooszczędna i ma obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne, kurz, a niekiedy również wilgoć. Dobrze, jeśli ma ona dodatkowy uchwyt, który pozwala zawiesić ją w wybranym miejscu.

Ważna jest również odpowiednia liczba gniazdek. Zwłaszcza w starszych domach możemy być zmuszeni do wymiany instalacji elektrycznej. Często profesjonalne urządzenia wykorzystywane w warsztacie wymagają bowiem dużego poboru mocy.

Wyposażenie garażu jest różne w zależności od jego przeznaczenia. Inaczej wyposażony będzie gotowy warsztat samochodowy aniżeli pracownia stolarska, gdzie musi znaleźć się stół stolarski (tzw. strugnica), a dodatkowo masywny stół warsztatowy. Jeśli jest to pomieszczenie gospodarcze wydzielone w garażu, by zoptymalizować ilość miejsca, przydadzą nam się listwy magnetyczne, tablice na narzędzia czy haki na ścianach. Ich uzupełnieniem będą pojemne meble, w tym regały i modułowe szafki narzędziowe na kółkach. Garaż musi być przestronny, umożliwiając swobodne poruszanie i komfortową pracę z każdym z urządzeń.

Jakie narzędzia i sprzęty do warsztatu wybrać?

Wybór narzędzi i sprzętów to oczywiście sprawa indywidualna. Podstawą jest jednak zestaw majsterkowicza dla dorosłych, który może składać się z kilkudziesięciu lub kilkuset elementów. Możemy nabyć gotowy pakiet lub kompletować niezbędne narzędzia pojedynczo. Na pewno przydadzą się:

 • wkrętaki (m.in. krzyżakowe, płaskie, torx, pozidriv, imbusowe) z wymiennymi bitami,
 • zestaw kluczy płaskich z oczkami,
 • młotek,
 • piła do drewna,
 • imadło, dłuta,
 • kątownik,
 • piła ramowa do metalu z wymiennymi brzeszczotami,
 • obcęgi,
 • klucz francuski,
 • szczęki o regulowanym rozstawie,
 • nóż z wymiennymi ostrzami,
 • miarka,
 • próbnik,
 • lutownica,
 • poziomica
 • zestaw malarski.

Pośród elektronarzędzi obowiązkowe są wiertarka i wkrętarka. Przy większych zasobach finansowych i umiejętnościach rzemieślniczych warto zainwestować w specjalistyczne maszyny do obróbki – szlifierkę oraz tokarkę czy frezarkę do drewna.

Niestety zwykle bagatelizujemy ryzyko ewentualnych wypadków, dlatego często pomijanym elementem wyposażenia domowego warsztatu jest apteczka. Rzadko korzystamy też z odzieży ochronnej, która zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy (m.in. rękawice robocze, gogle ochronne, maska).

Jaką wielkość powinien zajmować domowy warsztat?

Idealny metraż na warsztat samochodowy jednostanowiskowy to ok. 3,5 x 6 m. Taka powierzchnia pozwoli zagospodarować strefy użytkowe z trzech stron. W tym przypadku lepiej, żeby pracownia była wystarczająco duża. Może to być indywidualny projekt warsztatu z poddaszem mieszkalnym, gdzie przynajmniej część parteru da się zagospodarować na biuro.

Nawet najtańszy koszt budowy warsztatu samochodowego i jego wyposażenia wielokrotnie przekracza zagospodarowanie przydomowego garażu na kącik dla hobbystów. Zwłaszcza że wymiary pomieszczenia gospodarczego dla majsterkowicza mogą być zdecydowanie mniejsze. Na zmieszczenie w warsztacie potrzebnych narzędzi i maszyn wystarczy ok. 10 m2, aczkolwiek przy rozsądnym zaprojektowaniu wygodnie możemy urządzić go na mniejszej powierzchni. Jeżeli w garażu przetrzymujemy też samochód i rowery, żeby nie uszkodzić auta i wygospodarować więcej wolnej przestrzeni, te ostatnie możemy zawiesić na ścianach.

Jest to trudniejsze, jeśli w warsztacie obrabiamy drewno i metal. Wówczas potrzebna jest strugnica i stół warsztatowy, a obie strefy powinniśmy od siebie oddzielić. W takiej sytuacji rzadziej używany stół może być rozkładany i rozstawiany tymczasowo.

Podsumowując, najprościej miejsce do majsterkowania w domu zagospodarować w garażuprzydomowym lub wolnostojącym. Dobrze, jeśli jest to garaż uwzględniony w projekcie domu, nawet w tym dość niewielkim. Jest to pomieszczenie funkcjonalne i nie podnosi znacznie kosztów budowy. Zwłaszcza że w coraz częstszym modelu 2+1 powierzchnia domu dla 3-osobowej rodziny nie musi być duża (ok. 100 m2). Niezależnie od jego lokalizacji powinien on mieć naturalną cyrkulację powietrza, obieg temperatury, dobre oświetlenie i właściwe wyposażenie. W przypadku warsztatów wydzielonych w garażu połączonym z domem warto zadbać też o jego izolację akustyczną.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść