Logo

Miejsce do majsterkowania w domu – jak i gdzie zaaranżować warsztat?

Aby mieć komfort majsterkowania, musimy wydzielić w domu przynajmniej niewielkie pomieszczenie i zaadaptować je na warsztat. Gdzie znaleźć wolną przestrzeń, jak duża powinna ona być i co może się w niej znaleźć? Sprawdźmy!

Gdzie zorganizować kącik majsterkowicza?

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, gdzie najlepiej zlokalizować domowy warsztat majsterkowicza. Doskonałym do tego miejscem jest garaż, rozsądną alternatywą – piwnica.

Niezależnie od wyboru miejsca takie pomieszczenie musi być odpowiednio przystosowane. Kluczowe są właściwa wentylacja i optymalny obieg temperatury. Zwłaszcza że obróbka drewna czy metalu to praca z materiałami generującymi szkodliwy dla zdrowia pył oraz urządzeniami podnoszącymi temperaturę otoczenia. Stąd pomieszczenie na garaż powinno mieć naturalny obieg powietrza. Jeżeli jest inaczej, możemy wspomóc się mobilnymi wentylatorami.

Pamiętajmy też o hałasie, który szkodzi naszemu słuchowi oraz przeszkadza innym domownikom i sąsiadom. Z tego względu domowy garaż należy odizolować od pomieszczeń mieszkalnych. Jeżeli nie jest to możliwe, musimy skorzystać z materiałów do izolacji akustycznej.

 • Garaż – optymalny wybór przy domach wolnostojących z garażem, zwłaszcza jeżeli nie wykorzystujemy go do parkowania samochodu. Często przydomowe garaże mają dobry przepływ powietrza z uwagi na obecność bramy i okna.
 • Piwnica – z uwagi na brak naturalnej cyrkulacji powietrza i emisję hałasu jest to przestrzeń trudniejsza w aranżacji. Warsztat możemy też zlokalizować w piwnicy kompleksu (np. domy w zabudowie szeregowej). W takim przypadku wymaga to jednak konsultacji z nadzorcą budynku i sąsiadami.

Jak urządzić warsztat majsterkowicza w garażu?

Jeżeli znaleźliśmy właściwe miejsce, możemy zastanowić się, jak urządzić warsztat w garażu czy piwnicy. Jeszcze przed wyposażeniem go w meble i narzędzia warto sprawdzić, czy ma on odpowiadające nam oświetlenie. Oprócz dziennego należy zadbać o światło sztuczne, wspomagające. Obok oświetlenia sufitowego przyda się nam chociażby lampa warsztatowa z diodami LED. Jest energooszczędna i ma obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne, kurz, a niekiedy również wilgoć. Dobrze, jeśli ma ona dodatkowy uchwyt, który pozwala zawiesić ją w wybranym miejscu.

Ważna jest również odpowiednia liczba gniazdek. Zwłaszcza w starszych domach możemy być zmuszeni do wymiany instalacji elektrycznej. Często profesjonalne urządzenia wykorzystywane w warsztacie wymagają bowiem dużego poboru mocy.

Wyposażenie garażu jest różne w zależności od jego przeznaczenia. Inaczej wyposażony będzie gotowy warsztat samochodowy aniżeli pracownia stolarska, gdzie musi znaleźć się stół stolarski (tzw. strugnica), a dodatkowo masywny stół warsztatowy. Jeśli jest to pomieszczenie gospodarcze wydzielone w garażu, by zoptymalizować ilość miejsca, przydadzą nam się listwy magnetyczne, tablice na narzędzia czy haki na ścianach. Ich uzupełnieniem będą pojemne meble, w tym regały i modułowe szafki narzędziowe na kółkach. Garaż musi być przestronny, umożliwiając swobodne poruszanie i komfortową pracę z każdym z urządzeń.

Jakie narzędzia i sprzęty do warsztatu wybrać?

Wybór narzędzi i sprzętów to oczywiście sprawa indywidualna. Podstawą jest jednak zestaw majsterkowicza dla dorosłych, który może składać się z kilkudziesięciu lub kilkuset elementów. Możemy nabyć gotowy pakiet lub kompletować niezbędne narzędzia pojedynczo. Na pewno przydadzą się:

 • wkrętaki (m.in. krzyżakowe, płaskie, torx, pozidriv, imbusowe) z wymiennymi bitami,
 • zestaw kluczy płaskich z oczkami,
 • młotek,
 • piła do drewna,
 • imadło, dłuta,
 • kątownik,
 • piła ramowa do metalu z wymiennymi brzeszczotami,
 • obcęgi,
 • klucz francuski,
 • szczęki o regulowanym rozstawie,
 • nóż z wymiennymi ostrzami,
 • miarka,
 • próbnik,
 • lutownica,
 • poziomica
 • zestaw malarski.

Pośród elektronarzędzi obowiązkowe są wiertarka i wkrętarka. Przy większych zasobach finansowych i umiejętnościach rzemieślniczych warto zainwestować w specjalistyczne maszyny do obróbki – szlifierkę oraz tokarkę czy frezarkę do drewna.

Niestety zwykle bagatelizujemy ryzyko ewentualnych wypadków, dlatego często pomijanym elementem wyposażenia domowego warsztatu jest apteczka. Rzadko korzystamy też z odzieży ochronnej, która zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy (m.in. rękawice robocze, gogle ochronne, maska).

Jaką wielkość powinien zajmować domowy warsztat?

Idealny metraż na warsztat samochodowy jednostanowiskowy to ok. 3,5 x 6 m. Taka powierzchnia pozwoli zagospodarować strefy użytkowe z trzech stron. W tym przypadku lepiej, żeby pracownia była wystarczająco duża. Może to być indywidualny projekt warsztatu z poddaszem mieszkalnym, gdzie przynajmniej część parteru da się zagospodarować na biuro.

Nawet najtańszy koszt budowy warsztatu samochodowego i jego wyposażenia wielokrotnie przekracza zagospodarowanie przydomowego garażu na kącik dla hobbystów. Zwłaszcza że wymiary pomieszczenia gospodarczego dla majsterkowicza mogą być zdecydowanie mniejsze. Na zmieszczenie w warsztacie potrzebnych narzędzi i maszyn wystarczy ok. 10 m2, aczkolwiek przy rozsądnym zaprojektowaniu wygodnie możemy urządzić go na mniejszej powierzchni. Jeżeli w garażu przetrzymujemy też samochód i rowery, żeby nie uszkodzić auta i wygospodarować więcej wolnej przestrzeni, te ostatnie możemy zawiesić na ścianach.

Jest to trudniejsze, jeśli w warsztacie obrabiamy drewno i metal. Wówczas potrzebna jest strugnica i stół warsztatowy, a obie strefy powinniśmy od siebie oddzielić. W takiej sytuacji rzadziej używany stół może być rozkładany i rozstawiany tymczasowo.

Podsumowując, najprościej miejsce do majsterkowania w domu zagospodarować w garażuprzydomowym lub wolnostojącym. Dobrze, jeśli jest to garaż uwzględniony w projekcie domu, nawet w tym dość niewielkim. Jest to pomieszczenie funkcjonalne i nie podnosi znacznie kosztów budowy. Zwłaszcza że w coraz częstszym modelu 2+1 powierzchnia domu dla 3-osobowej rodziny nie musi być duża (ok. 100 m2). Niezależnie od jego lokalizacji powinien on mieć naturalną cyrkulację powietrza, obieg temperatury, dobre oświetlenie i właściwe wyposażenie. W przypadku warsztatów wydzielonych w garażu połączonym z domem warto zadbać też o jego izolację akustyczną.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ