Logo

Okapnik tarasowy i balkonowy: profile i listwy do odprowadzenia wody z elewacji – rodzaje i ceny

Kategorie: dach elewacje

Okapnik, mimo że wygląda niepozornie, pełni bardzo istotną funkcję. Chroni elewację przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami w wyniku działania wilgoci. Dobrze dobrany, będzie również ozdobą bryły budynku.

Okapnik balkonowy - metalowy
Okapnik balkonowy

Jak wybierać profil okapowy do zabezpieczenia elewacji?

Zasadniczo mamy do wyboru kilka rodzajów okapników. Najważniejszym kryterium wyboru powinna być funkcjonalność oraz dopasowanie rozwiązania do materiałów budujących elewację. Warto także zwrócić uwagę na kwestie estetyczne, dobierając okapnik w taki sposób, by stanowił harmonijnie dopasowany detal.

Ze względu na materiał możemy wyróżnić:

  • Okapniki z PCVplastikowe okapniki balkonowe są lekkie i niedrogie. Spełniają swoją zasadniczą funkcję, jednak nie są zbyt trwałe, nie prezentują się również estetycznie. Dlatego, jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, warto zainwestować w okapnik aluminiowy lub zbudowany z blachy.
  • Okapniki aluminiowe – listwy aluminiowe wyglądają elegancko i jednocześnie są odporne na korozję, a także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
  • Okapniki staloweokapniki balkonowe z blachy odznaczają się podobnymi zaletami co okapniki aluminiowe, są jednak od nich nieznacznie cięższe.

Systemy balkonowe występują w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego nie będziemy mieli problemu z dopasowaniem ich do stylu wykończenia fasady domu. Na rynku dostępne są również listwy, których barwa harmonijnie komponują się z drewnianymi wstawkami na elewacji.

okapnik na tarasie

Dlaczego warto zamontować balkonowy profil okapowy? Cel i zastosowanie

Woda deszczowa kumuluje wiele zanieczyszczeń z powietrza oraz „zbiera” kurz i pyły nagromadzone na powierzchniach, z którymi się zetknie: z balkonów, tarasów czy parapetów.

Listwy okapowe odprowadzają wodę deszczową w taki sposób, by nie płynęła ona po elewacji. Dzięki temu możemy ograniczyć tworzenie się nieestetycznych zacieków na ścianie budynku.

Odprowadzanie wody opadowej z dachu domu jednorodzinnego to podstawowe zadanie rynien. Jeśli jednak deszcz pada bardzo intensywnie, same rynny nie wystarczą, by odprowadzić całą deszczówkę. Woda gromadzi się wtedy na balkonach i tarasach, po czym spływa po elewacji, zostawiając trudny do usunięcia ślad. Zastosowanie okapników ogranicza ten proces. Dlatego też listwy okapowe bywają nazywane rynnami tarasowymi lub balkonowymi.

okapnik montaż

Profil balkonowy – praktyczne zastosowanie wokół tarasu czy balkonu

Profil okapowy (okapnikowy) na balkon ogranicza kontakt deszczówki ze ścianą budynku, dzięki czemu skutecznie chroni elewację przed zaciekami. Profil, ze względu na swój kształt, nazywany jest również listwą okapową. Oprócz zabezpieczania elewacji listwy okapowe pełnią dodatkowo funkcję ochronną dla posadzki balkonu lub tarasu (utworzoną zazwyczaj z płytek ceramicznych). Profil okapnikowy uniemożliwia wnikanie wody pod powierzchnię posadzki oraz gromadzenie się jej w miejscach, w których płytki przylegają do ściany budynku.

Sposoby montowania listwy okapnikowe do odprowadzenia wody z elewacji

Montaż listwy okapowej jest stosunkowo prosty i w większości przypadków możemy przeprowadzić go samodzielnie. Będziemy potrzebowali jedynie narzędzia, którym przytniemy listwę do odpowiedniego wymiaru oraz odpowiedniego rodzaju kleju montażowego.

By zaoszczędzić sobie dodatkowej pracy, profil okapowy na balkon najlepiej montować tuż przed ułożeniem warstwy wykończeniowej. W takiej sytuacji przyklejamy listwę od razu na powierzchnię jastrychu, a następnie układamy płytki lub inny materiał dekoracyjny, np. popularną obecnie matę balkonową.

okapnik nowoczesny na balkonie

Budując balkon, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, w tym o zachowaniu odpowiednich parametrów izolacyjności oraz zaplanowaniu odpowiedniego spadku (na poziomie 1,5-2%). Więcej o dobrych praktykach w tym zakresie pisaliśmy w artykule Budowa balkonu – jak uniknąć mostków termicznych?. Zasady te w dużej mierze odnoszą się także do balkonów i tarasów z zadaszeniem.

Profil okapowy do tarasu – listwy okapowe anodowane czy zwykłe?

Metalowe i aluminiowe listwy okapowe można dodatkowo wzmocnić przez anodowanie. Jest to rodzaj obróbki metalu. W procesie tym dochodzi do „elektrolitycznej oksydacji”, co z kolej pozwala na antykorozyjne i mechaniczne zabezpieczenie materiału. Anodowanie umożliwia dodatkowo osiągnięcie ciekawego efektu estetycznego przez wybarwienie aluminium na określony kolor.

To, jaki rodzaj profilu okapowego powinniśmy wybrać, zależy od naszego poczucia estetyki oraz założeń, jakie architekt zawarł w projekcie domu. Najważniejsze jest to, by system balkonowy dobrze spełniał swoją funkcję i komponował się z kolorystyką elewacji domu.

W jakich wymiarach występują profile tarasowe?

Na rynku dostępne są różne wymiary okapników – w zależności od oferty konkretnego producenta. Standardowym, najczęściej spotykanym rozwiązaniem są profile okapowe na balkon lub taras o długości 250 cm i wysokości 1 cm. Listwy okapowe można w prosty sposób przycinać, dlatego nie będziemy mieć problemu z dopasowaniem ich długości do wymiarów konkretnego balkonu.

systemy tarasowo balknonowe

Ceny profili balkonowych okapnikowych

Koszt systemów balkonowych zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego materiału. Tak jak wspomnieliśmy, najmniej trwałym materiałem jest plastik, jednocześnie jest to materiał najtańszy. Za listwę okapową z PCV o typowych wymiarach (szerokość 250 cm) zapłacimy około 10-20 zł. Zdecydowanie więcej kosztują profile aluminiowe – ich cena to zakres od 50 do 300 zł. Podobnie kształtują się ceny okapników ze stali. Tym samym możemy przyjąć, że standardowe profile okapowe na balkon o szerokości 2,5 m kupimy w cenie od kilkunastu do kilkuset złotych.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść