Logo

Syfon pod umywalką i zlewozmywakiem – aspekty ergonomiczne, montaż i wybór najlepszego syfonu

Podobnie jak brodzik i wanna, również umywalka i zlewozmywak wymagają wyposażenia w syfon, który należy dobrać w zależności od urządzenia. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak działa syfon, ze szczególnym naciskiem na syfon kanalizacyjny umywalkowy.

Rodzaje syfonu i ich budowa
Rodzaje syfonu i ich budowa

Rodzaje syfonów w łazience: umywalkowe, wannowe, brodzikowe, zlewozmywakowe

Każdy syfon kanalizacyjny ma identyczne zadanie. Musi utworzyć zamknięcie wodne na odpływie ścieków. Dzięki temu do pomieszczeń nie przedostają się przykre zapachy. Syfony dostępne na rynku różnią się kształtem, jakością, wielkością oraz ceną. Przy ich wyborze musimy zwrócić uwagę na urządzenie, z jakim będą kooperować. Wynika to ze sposobu mocowania, średnicy odpływu i możliwości podłączenia przelewu.

Podłącza syfonu - Rodzaje syfonów w łazience: umywalkowe, wannowe, brodzikowe, pisuarowe, z podłączeniem pralki /zmywarki
Rodzaje syfonów w łazience: umywalkowe, wannowe, brodzikowe, pisuarowe, z podłączeniem pralki /zmywarki

Pod względem urządzeń znajdujących się w łazience wyróżniamy następujące rodzaje syfonów:

  • Syfony wannowe – mają niewielką wysokość i 50-milimetrowe zamknięcie. Ich kształt należy dobrać w taki sposób, aby odpływ był jak najprostszy. Jeśli wanna jest zabudowana, syfon powinien dawać możliwość czyszczenia od góry. Niektóre produkty są wyposażone w specjalny filtr, dzięki czemu nie trafiają do niego większe zanieczyszczenia (np. włosy z wanny).
  • Syfony brodzikowe – syfony z możliwością czyszczenia z góry. Przed wyborem należy sprawdzić typ brodzika kabiny prysznicowej (płytki, głęboki) i średnicę odpływu.
  • Syfony umywalkowe – mogę być klasycznymi syfonami ukrytymi w szafce pod umywalką lub elementem dekoracyjnym. Ozdobne syfony powinny być dopasowane do stylistyki łazienki i wyglądu umywalki. Pamiętajmy, że standardowe umywalki mają inną wysokość montażu niż nablatowe elementy armatury sanitarnej. Przy wyborze uwzględniamy też, czy umywalka jest wyposażona w otwór odprowadzający nadmiar wody.
  • Syfony zlewozmywakowe – pod uwagę należy wziąć rodzaj zlewu (jednokomorowy, dwukomorowy). Poza tym niekiedy do zlewu w kuchni możemy podłączyć zmywarkę. Podobnie jak podejście pod umywalkę, również w szafce pod zlewozmywakiem zazwyczaj jest sporo miejsca, aby rozkręcić rury pod zlewem i wyczyścić syfon. Warto jednak oszczędzić sobie pracy, stosując na przykład sitka do zlewów. Sam syfon pod zlewem może być butelkowy lub typu „U”.
Czym różnią się od siebie syfony kanalizacyjne?
Czym różnią się od siebie syfony kanalizacyjne?

Kształt, budowa i wielkości syfonów – jaki syfon do umywalki?

Podobnie jak przy wannach, brodzikach czy zlewach, na rynku dostępne są różne rodzaje syfonów umywalkowych. Pamiętajmy, że wyróżniamy modele kompletne lub tzw. półsyfony (połączone z odpływem baterii). Rodzaje syfonów umywalkowych to:

  • Syfon rurowy – ma poziomą budowę i kształtem jest zbliżony do litery „U”. Dzięki takiej konstrukcji nie ma tendencji do zapychania. Jest dobry do większych łazienek.
  • Syfon butelkowy – ma pionową budowę, ze zbiornikiem na wodę w dolnej części. To szczupła konstrukcja, która zajmuje niewiele miejsca. Zalecany jest do mniejszych łazienek, gdzie podejście pod umywalkę jest mocno ograniczone. Sprawdzi się też przy zabudowie umywalki.

Poza tym wyróżniamy syfony niestandardowe. To produkty o innej konstrukcji. Poza walorami estetycznymi mogą pełnić specjalne funkcje praktyczne (np. montowane przy umywalkach dla osób niepełnosprawnych).

rodzaje syfonów
Jaki materiał na syfon będzie najlepszy?

Poza tym zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

  • Czyszczenie z góry – wbrew pozorom, nawet jeśli wysokość podejścia pod umywalkę jest wystarczająca, możliwość czyszczenia z góry jest sporym udogodnieniem. Rura do syfonu nie zawsze jest bowiem łatwo dostępna.
  • Materiał – syfony z PVC są lekkie i tanie. Jest to jednak materiał mało estetyczny. Widocznym i wyeksponowanym elementem łazienki może być syfon z mosiądzu. To droższy i reprezentatywny produkt z chromowaną powierzchnią.
  • Zestaw odpływowy – poprawia funkcjonalność syfonu, zabezpieczając rury przed większymi zanieczyszczeniami.

W końcu mogą to być syfony klasyczne lub zabudowane. Te ostatnie to nie tylko walory estetyczne. Mają one przedłużony odpływ instalacji, dzięki czemu ich zamknięcie znajduje się pod tynkiem. Warto zaznaczyć, że powiększa to przestrzeń łazienki. Taki syfon jest też niemożliwy w uszkodzeniu (np. wózkiem inwalidzkim). Oczywiście zabudowany syfon poprawia estetykę łazienki.

Rodzaj syfonu pod umywalke
Jakie są rodzaje syfonów i jak je montować?

Montaż syfonu. Jak zamontować syfon do umywalki lub zlewu?

Montaż syfonu do zlewu jest zadaniem stosunkowo prostym. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, aczkolwiek przyda się klucz francuski czy piłka, jeśli chcemy skrócić rury. Wówczas postarajmy się też o miarkę i papier ścierny, aby wyszlifować krawędzie ciętych rur. Jest to zupełnie proste, kiedy w ogóle nie musimy wykonywać żadnych docinek.

Najważniejsze, aby postępować zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Przy umywalce klasycznej, podblatowej czy nablatowej syfon montujemy między otworem odpływowym umywalki a podejściem. Jego zbiornik przykręcamy od spodu, jednocześnie podłączając go do rury odpływowej. Pamiętajmy, że kluczowe jest także prawidłowe zamocowanie uszczelek. Już po wszystkim pozostaje sprawdzić szczelność połączeń. Jeśli nie wiemy, jak zamontować syfon do zlewu, oczywiście zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalisty.

Montaż syfony na leżąco
Syfonu pod umywalką - jak to prawidłowo zrobić by zaoszczędzić miejsce

Właściwie zamontowany syfon powinien nam posłużyć nawet do kolejnego remontu łazienki czy kuchni. O jego wymianie warto pomyśleć, kiedy element ten zaczyna przeciekać lub do pomieszczenia przedostają się nieprzyjemne zapachy z rur kanalizacyjnych. Oczywiście na bieżąco możemy zapobiegać jego zapychaniu, i to bez konieczności rozkręcania. Pomogą nam sitka w odpływie, które wyłapują większe zanieczyszczenia. Możemy też stosować żele i granulki udrażniające rury.

Jak widać, syfony do armatury są bardzo różne. Musimy je dobierać względem urządzenia, z jakiego korzystamy. Syfony wannowe i brodzikowe różnią się bowiem znacznie od produktów przeznaczonych do zlewów czy umywalek. W końcu są one wykonane z różnych materiałów, zarówno klasyczne, jak i zabudowane pod tynkiem, a obok swojej funkcji praktycznej mogą być też doskonałą dekoracją łazienki. Pod tym względem zdecydowanie najlepiej wypadają syfony mosiężne.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść