Projekty domów dwurodzinnych - wielopokoleniowych

(21)
Więcej

Dom dwupokoleniowy z oddzielnym wejściem to wciąż bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie. Projektów domów dwupokoleniowych nieustannie cieszą się sporą popularnością. Przyjrzyjmy się tendencjom, które stoją za tego typu stanem rzeczy i praktyczną stroną użytkowania domu, który jest eksploatowany jednocześnie przez dwie rodziny.

Projekty domów dwurodzinnych, dwupokoleniowych – najważniejsze kwestie

Projekty, które oferują dwa mieszkania w jednym domu, stanowią nieodłączny element polskiego budownictwa. W naszym kraju mamy tradycję mieszkań wielopokoleniowych. Dotychczasowe budynki tego typu nie oferowały może najbardziej ergonomicznych i prywatnych warunków do życia, jednak trendy się zmieniają i dziś możemy powiedzieć, że budynki wielorodzinne proponują taką samą funkcjonalność jak domy wolnostojące, a jednocześnie prezentują szereg zalet, o których warto dowiedzieć się więcej.

Przede wszystkim ich budowa wiąże się z ograniczeniem kosztów. Korzystając z takiego rozwiązania, możemy wznieść dom, który pozwoli na wspólne eksploatowanie pewnych elementów infrastruktury – np. grzewczej, co sprzyjać będzie niskim kosztom życia. Co jednak ważniejsze, projekty domów czterorodzinnych, dwurodzinnych i innych tego typu rozwiązań dają szansę na budowanie na jednej działce. W przypadku niektórych rodzin jest to szczególnie wskazane.

Po więcej informacji na temat tego, dlaczego budynki wielorodzinne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, polecamy dowiedzieć się w naszym artykule.

Projekt domu dwupokoleniowego z dwoma osobnymi mieszkaniami

Osoby, które poszukują dwóch osobnych mieszkań dla projektu domu wielopokoleniowego, mają przeróżne motywy. Popularnym rozwiązaniem jest projekt domów z mieszkaniem dla seniora – tego typu konstrukcje stawiają na połączenie intymności i prywatności z szansą na prostą opiekę nad osobą starszą. Dzięki tego typu rozwiązaniu możemy wznieść budynek, w którym będziemy funkcjonować w naszym codziennym toku, jednocześnie nie rezygnując ze wspierania seniora. Warto mieć także na uwadze to, że epoka domów dwupokoleniowych, w których mieliśmy do czynienia z podziałem, które piętro budynku należy, do której rodziny, już przeminęła. Aktualnie możemy bez problemu postawić na budynki wielorodzinne, które technicznie ze sobą dzielą jedynie podstawową architekturę. Dostępne są budynki o osobnych garażach, tarasach, balkonach itd. Projekt budynku wielorodzinnego zapewnia dwa zupełnie odrębne mieszkania, które mogą żyć swoim życiem, niezależnie i autonomicznie. Oczywiście z drugiej strony takie konstrukcje zbliżają nas do naszych krewnych. Budynki wielorodzinne nie bez powodu są stałym elementem polskiego budownictwa od setek lat.

Duże, wielorodzinne domy mogą zostać wykonane z jednego z projektów dostępnych na stronie.

Projekty domów z osobnym mieszkaniem – dlaczego takie rozwiązanie może być korzystne?

Tworzenie domu, w którym możemy zastosować wspólne elementy infrastruktury np. grzewczej, jest korzystne z perspektywy finansowej. Tego typu konstrukcje mają także znaczny wkład w rozwój pozytywnych relacji rodzinnych. Projekt domu czterorodzinnego lub dwurodzinnego daje szansę na wspólne koegzystowanie z naszymi krewnymi. Takie rozwiązanie sprzyja także bezpieczeństwu. W budynkach, w których żyje wiele osób, jest większa szansa, że ktoś szybko zareaguje w przypadku włamania. Zdecydowanie szybciej niż ma to miejsce w przypadku wolnostojących domów jednorodzinnych. Projekt domu z 4 mieszkaniami cechuje się wieloma zaletami, które mogą korzystnie wpłynąć na poziom komfortu mieszkania i życia.

Z ekonomicznego punktu widzenia jesteśmy w stanie także lepiej zagospodarować dostępną działkę. Szczególnie jeśli w procesie jej dziedziczenia konieczny byłby jej podział. Budownictwo na mniejszych działkach jest możliwe. W przypadku wąskich działek często stawiane są bliźniaki i szeregowce, jednak wówczas mniej miejsca mamy do zagospodarowania na ogród i infrastrukturę zewnętrzną.

Poznaj wady i zalety projektów domów dwurodzinnych

Oczywiście te wszystkie zalety nie są jedynymi wyróżnikami domów dwurodzinnych. Istnieją także pewne wady. Sporym minusem jest mniejsza szansa na rozbudowę, szczególnie gdy decydujemy się na szeregowy lub bliźniaczy dom dwupokoleniowy. Projekty domów dwurodzinnych stawiają także pewne wymagania przed mieszkańcami. Muszą być oni gotowi do koegzystencji. Warto stawiać na tego typu rozwiązania w sytuacji, gdy jesteśmy pewni, że osoby, z którymi mamy mieszkać, będą w stanie nawiązać z nami skuteczną nić porozumienia. Choć pomóc w tym może spora doza prywatności, w końcu mieszkania są rozdzielone.

Wady i zalety projektów domów dwurodzinnych mogą więc mieć wiele wspólnego z wadami mieszkań w zabudowie bliźniaczej.

Układ pomieszczeń w projektach domów dwurodzinnych

Kolejną wadą, o której można wspomnieć, jest nieco gorszy rozstaw pomieszczeń. W domu jednorodzinnym, szczególnie w domach energooszczędnych, wartością dodaną jest możliwość tworzenia konstrukcji wspierających swoim układem pomieszczeń codzienne życie. Wówczas przenosimy nasze aktywności zgodnie z ruchem słońca. Sypialnie ulokowane są przeważnie na wschodzie, salon na południu, biuro na zachodzie, a pomieszczenia gospodarcze na północy. W przypadku domów, w których mieszczą się dwa mieszkania, nie ma takiej możliwości, nie zmienia to jednak faktu, że projekty domów dwurodzinnych realizowane są w taki sposób, aby jak najlepiej wpisywać się w styl życia mieszkańców.

Dlaczego warto zdecydować się na wybór projektu dwurodzinnego?

Tu powraca temat możliwości ograniczenia kosztów, podzielenia ich na pół, a także szansy na stworzenie wspierającej się społeczności, np. dziadków i młodszego pokolenia, czy sąsiadów zdolnych do wspólnego mieszkania. Projekty domów dwurodzinnych mają to do siebie, że oferują szansę na budowę pokaźnych rozmiarów budynków na terenach, które są zarówno atrakcyjne z perspektywy infrastruktury miejskiej i podmiejskiej, jak i okazji na zachowanie wysokiego poziomu prywatności. Nowoczesne domy wielorodzinne przepełnione są innowacyjnymi rozwiązaniami sprzyjającymi komfortowi życia w nich, a także umożliwiają bezpieczne i wygodne funkcjonowanie w domu inną sytuacją jest wybór projektu domu jednorodzinnego.

Na jakie funkcjonalne rozwiązania się zdecydować wybierając projekty domu dwurodzinnego?

Każdy dobry projekt domu wielopokoleniowego stawia na zachowanie funkcjonalności w każdym z mieszkań. Obie przestrzenie powinny być wyposażone w odrębne łazienki i kuchnie. Sprzyja to intymności i prywatności. Na etapie projektowania warto także zastanowić się, jak ekologiczny i energooszczędny ma być nasz dom. Warto postawić na pompy ciepła, grubą izolację, systemy rekuperacji i inne innowacje, które poprawiają funkcjonalność i wygodne użytkowanie przestrzeni mieszkalnej.

Zarówno budynki jedno-, jak i wielorodzinne podlegają regularnym kontrolom instalacji i stanu technicznego.

Domy wielopokoleniowe – wejście osobne czy wspólne?

W trakcie budowy domu wielopokoleniowego, warto skonfrontować się z pytaniem odnośnie do budowy wspólnego wejścia. Projekt domów z mieszkaniem dla seniora lub projekt domu wielopokoleniowego może oferować osobne wejścia do każdej z części mieszkalnych. Jest to rozwiązanie, które szczególnie sprawdza się w sytuacji, kiedy w domu tworzą się dwa odrębne ekosystemy. Jeśli zależy nam na prywatności i intymności, zdecydowanie lepiej jest postawić na dom, który posiada dwa odrębne wejścia. Jeśli natomiast posiadamy wspólny salon lub kuchnię, można postawić na wejście wspólne. Pamiętać warto jednak, że aktualnie bez problemu możemy stworzyć budynek skutecznie separujący dwie przestrzenie rodzinne. Popularne są także projekty domów dwurodzinnych z garażem, gdzie dodatkowa przestrzeń na samochód jest dostępna dla każdej rodziny z osobna. Przykładem takiego rozwiązania może być projekt Taurus GB – to imponującej wielkości budynek, w którym znajdują się dwa osobne garaże, a mieszkania łączy wspólna ściana i dach.

Domy wielopokoleniowe, dwurodzinne w formie parterowej i z poddaszem

Aktualnie na rynku dostępny jest szeroki przekrój różnych rozwiązań, które trafiają w potrzeby różnych lokatorów. Można zdecydować się na domy wielopokoleniowe parterowe, choć tego typu projekty nie należą do najpopularniejszych. Bardziej sprzyjające codziennej funkcjonalności są domy z piętrem lub poddaszem. Daje to szansę na użytkowanie jeszcze większej ilości miejsca. W wielu przypadkach, szczególnie gdy mówimy o projektach domów parterowych na wąską działkę, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie garażu i infrastruktury domowej na parterze, natomiast pokojów dziennych na piętrze. Dodatkowe poddasze może służyć jako więcej przestrzeni do spania lub jako schowek.

Domy dwurodzinne – jakie projekty domów znajdziesz w naszej kolekcji?

Projekty budynków wielorodzinnych, które szczególnie polecamy, to:

 • Dwupokoleniowy III – dysponuje on powierzchnią użytkową 189,55 m2 przy 167,15 m2 zabudowy.
 • Miki III B – dla mniejszych rodzin, oferuje powierzchnię użytkową 119,83 m2, przy powierzchni zabudowy 107,85 m2.
 • Mrówka B – dom szeregowy, który oferuje powierzchnię użytkową 73,56 m2 i zabudowy 57,52 m2 w każdym z segmentów.

Zwracamy jednak uwagę, że w naszej ofercie dostępnych jest naprawdę wiele propozycji stworzonych z myślą o indywidualnych potrzebach mieszkańców. Znajdą tu Państwo zarówno projekty domów czterorodzinnych, jak i dwurodzinnych, czy wielopokoleniowych, a także projekt domów z mieszkaniem dla seniora.

Projekty domów dwurodzinnych: jak wybrać projekt na lata

Zasadniczo w trakcie wyboru projektu warto kierować się indywidualnymi oczekiwaniami mieszkańców. Projekty bloków mieszkalnych rzadko kiedy są w stanie zaoferować nam optymalne, zindywidualizowane warunki do życia. Jeśli więc macie Państwo okazję zaplanować przestrzeń na lata, która będzie skutecznie odpowiadać na Państwa potrzeby, zdecydowanie warto to zrobić.

Warto także zwrócić uwagę na instalację odgromową. Dowiecie się Państwo z niego, jaką funkcję pełni tego typu instalacja w budynkach jedno i wielorodzinnych.

Parametry podstawowe
Nazwa projektu
Powierzchnia użytkowa (m2)
od do
Typy budynków
Jednorodzinny
Bliźniak
Szeregowy
Altany
Garaże
Letniskowy
Inne
L. kondygnacji
parterowy
z poddaszem
piętrowy
Ilość stanowisk garażowych
0
1
2
3
4 i więcej
Dom
Piwnica
Nie
Tak
Liczba pokoi (bez salonu)
1
2
3
4
5 i więcej
Liczba pokoi na parterze (bez salonu)
1
2
3
4
5 i więcej
Typ dachu
Jednospadowy
Dwuspadowy
Wielospadowy
Płaski
Kąt dachu
od do
Ogrzewanie
Ogrzewanie gazowe
Gazowe z możliwością adaptacji na paliwo stałe
Ogrzewanie elektryczne
Pompa ciepła
Technologia
Murowane
Szkielet drewniany
Działka
Maksymalne wymiary działki (m)
szerokość głębokość
Maksymalne wymiary domu (m)
szerokość wysokość
Powierzchnia całkowita (m2)
od do
Teren budowy (m2)
od do
Wejście od...
od północy i wschodu
od południa i zachodu
Rodzaj działki
Na płytką działkę
Na wąską działkę
Na stoku
Standardowa działka
Dodatkowe
Projekty w przygotowaniu
Pomiń
Dodatkowe parametry
Dworki
Bestsellery 2021
Nowości
Energooszczędne
Tanie w budowie
Z możliwością adaptacji
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  4
  Powierzchnia użytkowa
  179,94 m2
  Powierzchnia zabudowy
  205,54 m2
  Szerokość budynku
  18,45 m
  Z garażem
  Tak
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  5
  Powierzchnia użytkowa
  235,92 m2
  Powierzchnia zabudowy
  223,36 m2
  Szerokość budynku
  16,35 m
  Z garażem
  Tak
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  4
  Powierzchnia użytkowa
  148,54 m2
  Powierzchnia zabudowy
  144,40 m2
  Szerokość budynku
  11,55 m
  Z garażem
  Tak
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  3
  Powierzchnia użytkowa
  149,68 m2
  Powierzchnia zabudowy
  195,68 m2
  Szerokość budynku
  13,65 m
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  6
  Powierzchnia użytkowa
  189,95 m2
  Powierzchnia zabudowy
  167,15 m2
  Szerokość budynku
  15,00 m
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  5
  Powierzchnia użytkowa
  214,58 m2
  Powierzchnia zabudowy
  217,98 m2
  Szerokość budynku
  16,60 m
  Z garażem
  Tak
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  4
  Powierzchnia użytkowa
  149,18 m2
  Powierzchnia zabudowy
  237,28 m2
  Szerokość budynku
  15,95 m
  Z garażem
  Tak
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  4
  Powierzchnia użytkowa
  119,83 m2
  Powierzchnia zabudowy
  107,85 m2
  Szerokość budynku
  10,71 m
  Z garażem
  Tak
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  3
  Powierzchnia użytkowa
  84,06 m2
  Powierzchnia zabudowy
  61,12 m2
  Szerokość budynku
  7,32 m
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  3
  Powierzchnia użytkowa
  79,66 m2
  Powierzchnia zabudowy
  61,22 m2
  Szerokość budynku
  7,42 m
  Z garażem
  Tak
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  3
  Powierzchnia użytkowa
  73,56 m2
  Powierzchnia zabudowy
  57,52 m2
  Szerokość budynku
  7,47 m
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  3
  Powierzchnia użytkowa
  73,56 m2
  Powierzchnia zabudowy
  57,52 m2
  Szerokość budynku
  7,24 m
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  3
  Powierzchnia użytkowa
  97,48 m2
  Powierzchnia zabudowy
  71,95 m2
  Szerokość budynku
  6,52 m
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  4
  Powierzchnia użytkowa
  115,44 m2
  Powierzchnia zabudowy
  93,11 m2
  Szerokość budynku
  8,61 m
  Z garażem
  Tak
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  5
  Powierzchnia użytkowa
  128,40 m2
  Powierzchnia zabudowy
  107,55 m2
  Szerokość budynku
  8,71 m
  Z garażem
  Tak

Nasi partnerzy

  Termo Organika
Wybrano: projektów (max: 4)
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)

Zapisz się do newslettera aby otrzymać katalog