Logo

Jak prawidłowo wybrać okna i drzwi balkonowe? - parametry i dobór energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej

Właściwy dobór okien i drzwi balkonowych bezpośrednio przekłada się na ilość światła wpadającego do pomieszczenia oraz oszczędność energii. Wpływa również na funkcjonalność pomieszczeń, a co za tym idzie komfort mieszkania. Jak w związku z tym prawidłowo wybrać okna i drzwi balkonowe? Jakie powinny posiadać parametry? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wymagane współczynniki U stolarki w nowo powstających budynkach jednorodzinnych

Od początku 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe wymagania względem powstających budynków jednorodzinnych. Tzw. standard WT 2021 narzuca inwestorom konieczność zastosowania okien energooszczędnych, co wynika ze zmian w akceptowanym współczynniku przenikania ciepła. W przypadku standardowych okien i drzwi balkonowych nie może on obecnie przekroczyć 0,9 W/m2K, a okna połaciowe muszą posiadać współczynnik U nie przekraczający 1,1 W/m2K. Jest to możliwe jedynie dzięki zastosowaniu okien trzyszybowych wypełnionych argonem lub czteroszybowych wypełnionych kryptonem. Te drugie rekomendowane są z reguły do domów pasywnych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna i drzwi z PVC?

Okna i drzwi balkonowe z PVC to obecnie najpopularniejszy rodzaj stolarki, który dostępny jest w różnych wymiarach i kolorach. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Oprócz koloru ramy, czy ceny należy wziąć pod uwagę przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła U, który musi być zgodny z obowiązującym aktualnie Prawem Budowlanym (standard WT 2021). Poza tym istotny jest również wskaźnik Rw, który odzwierciedla dźwiękoszczelność oraz poziom szczelności, który wyrażany jest w 4-stopniowej skali. 4 klasa oznacza najwyższą ochronę przed przewiewami, ale jednocześnie ogranicza naturalną wentylację.

Kwestią, na którą warto również zwrócić uwagę jest rodzaj oferowanego montażu. Obecnie zaleca się jedynie tzw. ciepły montaż, w przypadku którego okno jest umieszczone w warstwie ocieplenia. Nie jest ono jednak osadzone na termoizolacji, ale odpowiednio przymocowane do muru za pomocą specjalnych wsporników do ciepłego montażu.

Jak stolarka aluminiowa może zwiększyć oszczędności energii?

Oszczędność energii można zwiększyć wybierając stolarkę aluminiową. Ramy wykonane z tego materiału charakteryzują się zdecydowanie lepszym współczynnikiem U niż powstałe z PVC, co jest możliwe dzięki zastosowaniu w nich specjalnych wkładów izolacyjnych. Nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że stolarka aluminiowa posiada doskonałe parametry izolacyjne oraz jest dużo bardziej wytrzymała niż okna drewniane, czy PVC. Jest również bardzo przyjazna środowisku, ponieważ aluminium jako jedyny surowiec można w 100% zrecyklingować.

Zalety okien panoramicznych

Coraz większą popularnością cieszą się obecnie okna panoramiczne. Wynika to przede wszystkim z zalet jakie wynikają z ich wykorzystania. Przede wszystkim są to korzyści wizualne, ponieważ okno panoramiczne sprawia, że pomieszczenie optycznie się powiększa, a co za tym idzie wydaje się przestronniejsze. Wpada do niego również większa ilość światła, co jest rozwiązaniem zarówno nowoczesnym, jak i energooszczędnym. Energia słoneczna jest bowiem wykorzystywana do dogrzewania pomieszczeń.

Zalety drzwi balkonowych

Więcej światła do pomieszczenia wpada również poprzez drzwi balkonowe. One także pozwalają wykorzystać ciepło promieni słonecznych, które sprawiają, że w pomieszczeniu jest znacznie cieplej. Podstawową funkcją drzwi balkonowych jest jednak możliwość wyjścia nimi na taras lub balkon. Zastosowanie drzwi balkonowych pozwala zatem zwiększyć funkcjonalność budynku, co przejawia się możliwością urządzenia dodatkowego kącika na balkonie, czy zadaszonego tarasu. Dlatego też posiadanie w domu drzwi balkonowych docenia się z reguły w sezonie letnim, kiedy to najczęściej się ich używa. Zimą zaś umożliwiają szersze spojrzenie na zaśnieżony ogród i stwarzają uroczy klimat.

Zalety i możliwości systemów fasadowych

Jeszcze kilka lat temu wykorzystanie systemów fasadowych charakteryzowało głównie budynki biurowe. Obecnie coraz częściej są stosowane w budownictwie mieszkaniowym, nadając budynkom elegancki wygląd. Są również idealnym materiałem do budowy ogrodów zimowych, ponieważ chronią rośliny przed mrozami, a jednocześnie wpuszczają maksymalną ilość światła. Zaletą systemów fasadowych jest również dowolne kształtowanie bryły oraz fakt, że powiększają one optycznie pomieszczenie. Są także bardzo wytrzymałe, lekkie i łatwe w montażu. Atutem jest również trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia że można jest wykorzystać również jako przegrody wewnętrzne.

Drzwi balkonowe – wymiary standardowe drzwi balkonowych

Decydując się na drzwi balkonowe warto wiedzieć, że ich standardowy typ może obejmować wersję jednoskrzydłową oraz dwuskrzydłową. Co więcej, każda z nich może występować w kilku rozmiarach. W przypadku drzwi jednoskrzydłowych szerokość może wynosić od 75cm do 120 cm. Wysokość natomiast mieści się w granicach 185cm do 231cm. Najczęściej stosowany jest jednak wymiar 860x2100. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drzwi balkonowych dwuskrzydłowych, ponieważ standardowo występują w dwóch szerokościach, a mianowicie 146,5cm oraz 176,5cm. W każdym przypadku wysokość drzwi może wynosić 209,5cm, 219,5cm oraz 229,5cm. Należy również wspomnieć, że wersja dwuskrzydłowa może występować z ze słupkiem po środku lub bez słupka.

Nietypowe drzwi balkonowe i tarasowe – więcej światła, więcej przestrzeni

Warto również wiedzieć, że istnieje również możliwość zastosowania nietypowych drzwi balkonowych i tarasowych. Wyróżniają się one niestandardowymi rozmiarami, które można dostosować do specyfiki danego pomieszczenia. Takie rozwiązanie umożliwia większy dostęp światła do pomieszczenia oraz daje o wiele ciekawszy efekt wizualny. Zaletą jest również fakt, że zastosowanie większych drzwi balkonowych w wersji bez słupka umożliwia wykorzystywanie ich do wnoszenie mebli, czy innych dużych gabarytów.

Drzwi balkonowe rozwierane czy przesuwne? - z jakim progiem?

Drzwi balkonowe to rozwiązanie, które występuje w dwóch podstawowych typach, a mianowicie jako rozwierane lub przesuwne. Te pierwsze mogą mieć formę jednoskrzydłową lub dwuskrzydłową ze słupkiem pośrodku lub bez. W praktyce niczym nie różnią się od tradycyjnych okien. Nowoczesnym rozwiązaniem są natomiast drzwi balkonowe przesuwne, czyli konstrukcja, która umożliwia tworzenie wielkogabarytowych przeszkleń. Pozwalają one również zatrzeć granicę między domem i ogrodem, a ich zaletą jest wygoda użytkowania. Które wybrać?

Drzwi przesuwne są z pewnością droższe, jednocześnie jednak są o wiele nowocześniejsze i zwyczajnie ładniejsze. Dodatkowo umożliwiają praktycznie całkowite ukrycie progu, co pozytywnie wpływa zarówno na aspekt wizualny, jak i wygodę korzystania. Tradycyjne rozwiązanie, czyli drzwi balkonowe rozwierane rozwiązanie jest natomiast tanie. Wadą jest jednak próg, który zazwyczaj ma 5 cm wysokości oraz stosunkowo małe światło przejścia.

Prawidłowy dobór okien i drzwi balkonowych przekłada się zarówno na oszczędność energii, jak i aspekt wizualny pomieszczeń. Optymalnie dobrane przeszklenia pozwalają wpuścić do domu dużą ilość naturalnego światła, która go rozjaśni oraz dogrzeje.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść