Logo

O jakich domach marzą Polacy? Dzisiejszy styl budowania i projektowania

Zgrabny dom parterowy zamiast masywnej willi, dom pasywny zamiast klasycznych rozwiązań, duże przeszklenia zamiast odgradzania się od otoczenia – czasy się zmieniają. Jaki jest dziś dom marzeń Polaków? Sprawdźmy.

Nowa era w budownictwie to zmierzch domów wielopokoleniowych

Kiedy spojrzymy na kilkudziesięcioletnie domy, zauważymy, że w większości przypadków są one wyjątkowo duże. Budownictwo jednorodzinne w Polsce zaczyna się zmieniać – już nie planujemy mieszkać razem z rodzicami, ciotką i dziadkami. Polacy coraz częściej wolą budować niewielkie, przytulne domy – tylko dla siebie i swoich dzieci lub wyłącznie dla siebie – w przypadku par bezdzietnych.

Domy wielopokoleniowe, często znacznie większe niż 140 m², są po prostu za duże na potrzeby mieszkających dziś w Polsce osób. Z pewnością jest to również uzależnione od dzisiejszych kosztów wznoszenia budynków. Zarówno materiały, jak i robocizna są znacznie droższe niż nawet kilka lat temu. A różnice między wybudowaniem domu o wielkości 100 m² a domu o wielkości 140 m² są spore.

Stary dom budowany metodą tradycyjną

Coraz częściej Polacy wybierają projekty małych domów – o metrażu nie większym niż 125 m², które są tanie w budowie i eksploatacji, a przy tym po prostu wystarczające. Coraz częściej zdarza się, że młodzi wybierają projekty o powierzchni użytkowej rzędu 80-90 m².

Polacy budują coraz ładniej, bardziej komfortowo i bardziej energooszczędnie

Polacy zaczynają przekonywać się do nowoczesnych domów pasywnych, w które, jak się często okazuje, po prostu warto inwestować. Koszty utrzymania takiego domu są bowiem znacznie mniejsze niż w przypadku budownictwa standardowego.

Gotowe projekty domów energooszczędnych pokazują również, że są one ładne i komfortowe. W tej kwestii Polacy również się rozwijają. Od lat rosnący trend budowania i urządzania w stylu skandynawskim zaowocował przekonywaniem się do prostych form i drewna, a nawet płaskich dachów. Programy wsparcia finansowego budowy domów energooszczędnych stanowią także dodatkową zaletę dla młodych ludzi.

Polacy kochają przytulny minimalizm – niesłabnąca popularność stylu skandynawskiego

Style budownictwa jednorodzinnego w Polscesą różne, jednak rosnącą popularnością cieszą się domy proste w formie. Domy dworkowe przechodzą powoli do historii, choć wciąż obserwuje się ich obecność. Pomimo przywiązania do klasycznej cegły komórkowej i bloczków betonowych Polacy coraz częściej zaczynają wybierać drewno. Domy z drewnianą elewacją to ukłon w stronę stylu skandynawskiego. Elementy drewniane znajdują się nawet na najbardziej nowoczesnych osiedlach.

Nowoczesny dom energooszczedny

Również minimalizm we wnętrzach to jedna z zasad stylu skandynawskiego, który zaczyna sukcesywnie wypierać polskie przywiązanie do przekształcania mieszkań w muzea. Zdajemy się być coraz bardziej świadomi estetycznie.

Jakich domów pragną współcześni Polacy?

Jaki jest dom marzeń Polaków? Analizując ich aktualne wybory, widać wyraźnie, że chcą mieszkać coraz bardziej nowocześnie i ekologicznie. Wśród najpopularniejszych projektów domów z roku 2020 najwięcej znaleźć można niewielkich domów parterowych o dość nowoczesnej bryle z elementami skandynawskimi. Są też bardziej tradycyjne rozwiązania, których popularność od lat nie spada.

Polacy coraz częściej cenią duże przeszklenia w budownictwie, które znajdują się w wielu gotowych projektach domów nowoczesnych. Łączenie przestrzeni mieszkalnej z otoczeniem wpisuje się w najnowsze trendy i stanowi element, którego ciągle zazdrościmy Amerykanom. Budownictwo jednorodzinne w Polsce zmienia się także, jeśli chodzi o użyte technologie i zastosowane rozwiązania grzewcze czy instalacyjne. Młodzi, świadomi zmian klimatycznych Polacy nie chcą już tradycyjnych rozwiązań i chętniej wybierają projekty domów energooszczędnych.

Energooszczędne budowanie – z czym to się wiąże?

Od 2014 roku zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej każdy budynek musi być budowany bardziej energooszczędnie. Wobec problemów klimatycznych szacuje się również, że po 2021 roku w Polsce ciężko będzie utrzymać dom wykorzystujący tradycyjne formy grzewcze. Piece węglowe mają zniknąć całkowicie. Dlatego też, gdy mamy w planach budowę nowego domu, warto skorzystać z projektów domów pasywnych lub energooszczędnych.

Technologie energooszczedne

Z czego budować dom energooszczędny?

To fakt, że nowoczesne technologie różnią się od tradycyjnych, choć niektóre materiały czy rozwiązania mogą się pokrywać. Zobaczmy:

Materiały używane w:
ElementyBudownictwie energooszczędnymBudownictwie standardowym
ŚcianyBloczki komórkowe (silikat)Cegła dziurawka, pustaki
IzolacjaWełna skalnaStyropian
(grubość izolacji nie powinna być mniejsza niż 20 cm)(standardowa izolacja wynosi 10-12 cm)
DachDach dwuspadowy, jednospadowy lub płaski z kolektorem słonecznymWielospadowy
OknaTrzyszybowe, od strony północnej powinny być użyte takie o mniejszym współczynniku przenikania ciepłaDwuszybowe, po każdej stronie takie same

Nie tylko materiały mają znaczenie w budowie domu energooszczędnego, ale również jego forma, usytuowanie względem stron świata, a także zastosowane później rozwiązania grzewcze. Istotna jest zwarta bryła (np. sześcian), tak jak w nowoczesnych domach-stodołach.

Nowoczesny dom w stylu stodoły

Okazuje się, że dom marzeń Polaków może być jednocześnie piękny, nowoczesny i energooszczędny. Na szczęście już nie oznacza to o wiele większych kosztów realizacji takiego projektu. Szczególnie że koszty inwestycji w nowoczesne, pasywne i energooszczędne domy szybko zwracają poprzez niskie koszty eksploatacyjne.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść