Projekty małych domów

(317 projektów) zwiń opisy

Duże domy kojarzą się z przestrzenią i swego rodzaju luksusem. Jednak coraz więcej osób decyduje się na domy małe - bardziej kameralne i przytulne. Nasza kategoria małych domów przedstawia projekty budynków o powierzchni do 140 m² (nie uwzględniając powierzchni pomieszczeń gospodarczych i garażu). Są to budynki stosunkowo tanie w budowie i możliwe do postawienia na niedużych działkach. Aby dokładniej dopasować do swoich potrzeb takie parametry, jak ilość pomieszczeń, rodzaj zabudowy czy ilość pięter - polecamy skorzystanie z naszej wyszukiwarki. Pozwoli ona odfiltrować dokładniej te projekty, które idealnie wpasują się na daną działkę. Z kolei w wyborze domu, którego koszt nie wyczerpie skromnego budżetu, pomocne będą nasze projekty domów z kosztorysem.
Z natury rzeczy, projekty małych domów łatwiej zmieścić w budynkach piętrowych i z poddaszem. W naszej ofercie znalazło się jednak także miejsce na szereg propozycji małych domów parterowych. Wymagają one większej powierzchni działki, jednak rekompensują to komfortem użytkowania. Wygodę tę docenią zwłaszcza osoby starsze czy o ograniczonej sprawności ruchowej.
Duża popularność małych domów sprawia, że w naszej ofercie proponujemy zarówno propozycje budynków o tradycyjnej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Ważnym walorem projektów małych domów jest niezwykle przemyślany i wygodny układ pomieszczeń. Salony, jadalnie czy kuchnie są pomieszczeniami otwartymi, co gwarantuje większe poczucie przestrzeni. Ponadto wyraźnie oddzielona jest część dzienna od części nocnej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku domów parterowych, w których wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na jednym poziomie. Wszystkie pokoje są tak zaprojektowane, by móc je optymalnie i jednocześnie estetycznie urządzić. Przewidziane są miejsca, w których będą umieszczone garderoby, szafy, odpowiednie meble kuchenne i sprzęt. Ponadto małe domy parterowe niezwykle efektownie wyglądają w połączeniu z tarasem, z którego można wyjść na ogród. Letnie wieczory spędzone w takim otoczeniu będą doskonałym relaksem i odpoczynkiem dla całej rodziny. Z kolei wspomniane wcześniej pomieszczenia gospodarcze i garaż (jedno- lub dwustanowiskowy) pozwolą na wygodne przechowywanie rzeczy, które nie są potrzebne na co dzień, oraz sprzętów ogrodniczych itp.
Bez względu na to czy wybór dotyczy projektu małego domu jednorodzinnego, czy domu dużego, trzeba pamiętać o prawnych ograniczeniach, które wynikają z Planu zagospodarowania przestrzennego lub analizy Warunków Zabudowy. Aby budowa zakończyła się sukcesem należy wziąć pod uwagę wielkość działki, odległość domu od jej granicy oraz wiele innych kwestii prawnych, dzięki którym dom będzie spełniał wszystkie istotne wymogi. Przede wszystkim jednak pozwoli to na bezproblemowe zakończenie budowy i radość z własnego, przytulnego gniazdka.