Logo

Przegląd najlepszych programów do projektowania kuchni – zasady i trendy w aranżacji

Urządzenia kuchni wcale nie trzeba zlecać specjalistom. Można skorzystać z darmowych programów, które ułatwiają rozplanowanie położenia szafek, półek i sprzętów AGD. Jak zabrać się za projektowanie kuchni? Który program wybrać? Podpowiadamy!

Planowanie kuchni krok po kroku - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać zabierając się za tworzenie projektu
Planowanie kuchni krok po kroku - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać zabierając się za tworzenie projektu

Samodzielne projektowanie kuchni – czy warto?

Zanim rozpoczniemy urządzanie aneksu w mieszkaniu w stanie deweloperskim lub remont starego pomieszczenia, pamiętajmy o przygotowaniu projektu kuchni w 3D, dzięki któremu będziemy mogli wyobrazić sobie finalny efekt. Plan powinien uwzględnić rozmieszczenie instalacji, sprzętów AGD i nowoczesnej zabudowy kuchennej, materiały, a także nasze możliwości finansowe. Już na etapie projektowania decydujemy, czy będziemy inwestować w innowacyjne, droższe rozwiązania, czy prostą, ale funkcjonalną aranżację. Koszty projektowania kuchni przez architekta wnętrz wynoszą około 150 zł/m2. Specjalista weźmie pod uwagę nasze potrzeby i podsunie kreatywne sposoby na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Alternatywą jest samodzielne projektowanie kuchni w programie online. Można w nim nie tylko zaplanować rozkład kuchni, ale także stworzyć wizualizację 3D. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli mamy zmysł estetyczny, pomysł na styl aranżacji kuchni i znamy podstawowe zasady rozmieszczenia szafek i sprzętów we wnętrzu. Stosując się do kilku ważnych zasad, projektowanie kuchni w darmowej aplikacji przyniesie wyjątkowe rezultaty. Zyskamy piękną i funkcjonalną przestrzeń.

Jak ergonomicznie urządzić kuchnię - nowe trendy w projektowaniu kuchni
Jak ergonomicznie urządzić kuchnię - nowe trendy w projektowaniu kuchni

Planowanie kuchni – porady, dzięki którym uzyskasz ergonomiczny układ

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni? Postawą jest zasada trójkąta roboczego, zgodnie z którą należy rozmieścić zlew, lodówkę i kuchenkę na wierzchołkach trójkąta zarysowanego na planie kuchni. Pomiędzy sprzętami powinien się znaleźć blat roboczy umożliwiający wygodne odkładanie produktów. Urządzanie małej kuchni w aneksie może wiązać się z koniecznością ustawienia AGD w szeregu, a nie na planie trójkąta. To nic złego – jeśli tylko sprzęty zostaną oddzielone blatem, taki układ umożliwi wygodną pracę.

Ciekawą koncepcją jest także podział kuchni na strefy o różnej funkcji, zlokalizowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Będzie to strefa przechowywania zapasów (szafki, lodówka), strefa przechowywania naczyń, strefa zmywania (zlew i zmywarka), strefa blatu roboczego oraz strefa obróbki termicznej (płyta grzewcza, piekarnik i kuchenka mikrofalowa). Poszczególne miejsca odzwierciedlają nasz sposób pracy w kuchni – najpierw wyciągamy produkty i naczynia, myjemy warzywa, przygotowujemy je, a potem gotujemy lub pieczemy. Strefy w kuchni mają za zadanie zapewnić ergonomię pracy.

Wśród porad dotyczących projektowania kuchni można znaleźć sugestie, by w niewielkim pomieszczeniu zrezygnować z układu w kształcie litery U na rzecz zabudowy dwurzędowej. Taki sposób aranżacji pozwala zlikwidować kłopotliwe w zagospodarowaniu szafki narożne, choć jednocześnie zmniejsza ilość przestrzeni blatowej. Sposobem uporządkowanie przestrzeni w małej kuchni jest wybór kuchenki mikrofalowej w zabudowie. Najlepiej umieścić ją w słupku nad piekarnikiem elektrycznym.

Podczas urządzania kuchni z jadalnią należy zastanowić się, gdzie umieścić stół z kompletem krzeseł, tak by można było wygodnie z nich korzystać. Zasady urządzania jadalni mówią, że wokół stołu należy pozostawić minimum 60 cm – tyle miejsca jest potrzebne, by wygodnie odsuwać krzesła.

Przegląd darmowych programów do projektowania kuchni online

Jaki program do projektowania kuchni wybrać? Dostępne są uniwersalne programy do planowania aranżacji wnętrz i aplikacje tworzone na potrzeby danego producenta mebli – Ikei, BRW, Agata Meble czy Leroy Merlin. Wśród darmowych aplikacji warto wyróżnić:

  1. Ikea Kitchen Planner – popularny program, dzięki któremu można zaaranżować modną kuchnię w skandynawskim klimacie. Wyróżnia się prostotą i łatwością obsługi. Wystarczy wybierać potrzebne sprzęty z katalogu i przeciągać je do wirtualnego pomieszczenia. Projektowanie kuchni online z Ikea Kitchen Plannerem sprawdzi się, jeśli decydujemy się na zabudowę od szwedzkiego producenta i chcemy mądrze dobrać szafki i sprzęty.
Ikea Kitchen Planner - interaktywny planer kuchni umożliwi wizualizacje i wiele decyzji przy projektowaniu kuchni
  1. Planner 3D od Leroy Merlin – gwarantuje intuicyjną obsługę i sprawdza się również podczas projektowania pomieszczeń innych niż kuchnia.
Planer 3D do projektowania online od Leroy Merlin jak twierdzi dystrybutor: łatwo, szybko i wygodnie - sprawdźmy
  1. 3D Creator Family Line od BRW – autorski program umożliwiający projektowanie kuchni z Black Red White. Zaaranżujemy w nim wnętrze, wykorzystując meble producenta.
BRW oferujące darmowy Creator kuchni Family Line 3D z możliwością użycia wizualizacji własnych produktów do aranżacji
  1. Planer kuchni Agata Meble – umożliwia dobór mebli z oferty producenta i przygotowanie projektu kuchni 3D. Zaletą projektowania kuchni z Agata Meble jest automatyczna wycena aranżacji – na bieżąco możemy śledzić, jaki będzie koszt kuchennej zabudowy.
Planer kuchni Agata Meble z możliwością płatnego programu do projektowania mebli i kuchni
  1. Kitchen Draw – to rozbudowana aplikacja, z której można korzystać darmowo w ciągu pierwszych 20 godzin. Wyróżnia się bogatym katalogiem mebli kuchennych, możliwością zaprojektowania zabudowy na wymiar i opcją stworzenia fotorealistycznej wizualizacji.
Kitchen Draw: bogatym katalogiem mebli kuchennych, rozbudowanym programem do projektowania kuchni zawierający wiele zróżnicowanych modeli i elementów
  1. Alno Kitchen Planner – darmowy program niemieckiego koncernu meblowego Alno, który umożliwia rozplanowanie szafek i dobór sprzętu AGD w taki sposób, by optymalnie wykorzystać przestrzeń. Możemy korzystać z bogatej biblioteki akcesoriów, a po skończonej pracy wygenerować wizualizację 3D oraz wydrukować projekt.
Alno Kitchen Planner od niemieckiego producenta mebli kuchennych
  1. Autodesk Homestyler – program firmy Autodesk, który działa w przeglądarce po zarejestrowaniu konta. Zapewnia dostęp do bogatej biblioteki mebli i sprzętów, a także umożliwia generowanie widoków 2D i 3D.
AutoDesk Homestyler aranżując wnętrze w programie możemy wyświetlać widoki 2D oraz 3D
  1. Power Net + to chętnie wybierany program, który można pobrać na swój komputer. Pozwala na wybór mebli, płytek i sprzętów – w katalogu jest ponad 1000 elementów wyposażenia.
Power Net + bezpłatny program do projektowania wnętrz polskiej firmy CAD Projekt K&A
Power Net + bezpłatny program do projektowania wnętrz polskiej firmy CAD Projekt K&A

Wśród płatnych, bardziej zaawansowanych planerów warto wymienić programy PRO 100, PaletteCAD, a także oprogramowanie autorstwa CAD Projekt K&A, czyli CAD Decor 2.2CAD Kuchnie 6.2 oraz CAD Decor PRO.

Programy do projektowania znacznie ułatwiają aranżację kuchni. Możliwość wyboru szafek i sprzętów różnego typu często owocuje tworzeniem pomysłowych rozwiązań. Podczas samodzielnego projektowania kuchni wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by całość prezentowała się pięknie i zapewniała ergonomię pracy.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść