Logo

Przegląd najlepszych programów do projektowania kuchni – zasady i trendy w aranżacji

Urządzenia kuchni wcale nie trzeba zlecać specjalistom. Można skorzystać z darmowych programów, które ułatwiają rozplanowanie położenia szafek, półek i sprzętów AGD. Jak zabrać się za projektowanie kuchni? Który program wybrać? Podpowiadamy!

Planowanie kuchni krok po kroku - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać zabierając się za tworzenie projektu
Planowanie kuchni krok po kroku - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać zabierając się za tworzenie projektu

Samodzielne projektowanie kuchni – czy warto?

Zanim rozpoczniemy urządzanie aneksu w mieszkaniu w stanie deweloperskim lub remont starego pomieszczenia, pamiętajmy o przygotowaniu projektu kuchni w 3D, dzięki któremu będziemy mogli wyobrazić sobie finalny efekt. Plan powinien uwzględnić rozmieszczenie instalacji, sprzętów AGD i nowoczesnej zabudowy kuchennej, materiały, a także nasze możliwości finansowe. Już na etapie projektowania decydujemy, czy będziemy inwestować w innowacyjne, droższe rozwiązania, czy prostą, ale funkcjonalną aranżację. Koszty projektowania kuchni przez architekta wnętrz wynoszą około 150 zł/m2. Specjalista weźmie pod uwagę nasze potrzeby i podsunie kreatywne sposoby na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Alternatywą jest samodzielne projektowanie kuchni w programie online. Można w nim nie tylko zaplanować rozkład kuchni, ale także stworzyć wizualizację 3D. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli mamy zmysł estetyczny, pomysł na styl aranżacji kuchni i znamy podstawowe zasady rozmieszczenia szafek i sprzętów we wnętrzu. Stosując się do kilku ważnych zasad, projektowanie kuchni w darmowej aplikacji przyniesie wyjątkowe rezultaty. Zyskamy piękną i funkcjonalną przestrzeń.

Jak ergonomicznie urządzić kuchnię - nowe trendy w projektowaniu kuchni
Jak ergonomicznie urządzić kuchnię - nowe trendy w projektowaniu kuchni

Planowanie kuchni – porady, dzięki którym uzyskasz ergonomiczny układ

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni? Postawą jest zasada trójkąta roboczego, zgodnie z którą należy rozmieścić zlew, lodówkę i kuchenkę na wierzchołkach trójkąta zarysowanego na planie kuchni. Pomiędzy sprzętami powinien się znaleźć blat roboczy umożliwiający wygodne odkładanie produktów. Urządzanie małej kuchni w aneksie może wiązać się z koniecznością ustawienia AGD w szeregu, a nie na planie trójkąta. To nic złego – jeśli tylko sprzęty zostaną oddzielone blatem, taki układ umożliwi wygodną pracę.

Ciekawą koncepcją jest także podział kuchni na strefy o różnej funkcji, zlokalizowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Będzie to strefa przechowywania zapasów (szafki, lodówka), strefa przechowywania naczyń, strefa zmywania (zlew i zmywarka), strefa blatu roboczego oraz strefa obróbki termicznej (płyta grzewcza, piekarnik i kuchenka mikrofalowa). Poszczególne miejsca odzwierciedlają nasz sposób pracy w kuchni – najpierw wyciągamy produkty i naczynia, myjemy warzywa, przygotowujemy je, a potem gotujemy lub pieczemy. Strefy w kuchni mają za zadanie zapewnić ergonomię pracy.

Wśród porad dotyczących projektowania kuchni można znaleźć sugestie, by w niewielkim pomieszczeniu zrezygnować z układu w kształcie litery U na rzecz zabudowy dwurzędowej. Taki sposób aranżacji pozwala zlikwidować kłopotliwe w zagospodarowaniu szafki narożne, choć jednocześnie zmniejsza ilość przestrzeni blatowej. Sposobem uporządkowanie przestrzeni w małej kuchni jest wybór kuchenki mikrofalowej w zabudowie. Najlepiej umieścić ją w słupku nad piekarnikiem elektrycznym.

Podczas urządzania kuchni z jadalnią należy zastanowić się, gdzie umieścić stół z kompletem krzeseł, tak by można było wygodnie z nich korzystać. Zasady urządzania jadalni mówią, że wokół stołu należy pozostawić minimum 60 cm – tyle miejsca jest potrzebne, by wygodnie odsuwać krzesła.

Przegląd darmowych programów do projektowania kuchni online

Jaki program do projektowania kuchni wybrać? Dostępne są uniwersalne programy do planowania aranżacji wnętrz i aplikacje tworzone na potrzeby danego producenta mebli – Ikei, BRW, Agata Meble czy Leroy Merlin. Wśród darmowych aplikacji warto wyróżnić:

  1. Ikea Kitchen Planner – popularny program, dzięki któremu można zaaranżować modną kuchnię w skandynawskim klimacie. Wyróżnia się prostotą i łatwością obsługi. Wystarczy wybierać potrzebne sprzęty z katalogu i przeciągać je do wirtualnego pomieszczenia. Projektowanie kuchni online z Ikea Kitchen Plannerem sprawdzi się, jeśli decydujemy się na zabudowę od szwedzkiego producenta i chcemy mądrze dobrać szafki i sprzęty.
Ikea Kitchen Planner - interaktywny planer kuchni umożliwi wizualizacje i wiele decyzji przy projektowaniu kuchni
  1. Planner 3D od Leroy Merlin – gwarantuje intuicyjną obsługę i sprawdza się również podczas projektowania pomieszczeń innych niż kuchnia.
Planer 3D do projektowania online od Leroy Merlin jak twierdzi dystrybutor: łatwo, szybko i wygodnie - sprawdźmy
  1. 3D Creator Family Line od BRW – autorski program umożliwiający projektowanie kuchni z Black Red White. Zaaranżujemy w nim wnętrze, wykorzystując meble producenta.
BRW oferujące darmowy Creator kuchni Family Line 3D z możliwością użycia wizualizacji własnych produktów do aranżacji
  1. Planer kuchni Agata Meble – umożliwia dobór mebli z oferty producenta i przygotowanie projektu kuchni 3D. Zaletą projektowania kuchni z Agata Meble jest automatyczna wycena aranżacji – na bieżąco możemy śledzić, jaki będzie koszt kuchennej zabudowy.
Planer kuchni Agata Meble z możliwością płatnego programu do projektowania mebli i kuchni
  1. Kitchen Draw – to rozbudowana aplikacja, z której można korzystać darmowo w ciągu pierwszych 20 godzin. Wyróżnia się bogatym katalogiem mebli kuchennych, możliwością zaprojektowania zabudowy na wymiar i opcją stworzenia fotorealistycznej wizualizacji.
Kitchen Draw: bogatym katalogiem mebli kuchennych, rozbudowanym programem do projektowania kuchni zawierający wiele zróżnicowanych modeli i elementów
  1. Alno Kitchen Planner – darmowy program niemieckiego koncernu meblowego Alno, który umożliwia rozplanowanie szafek i dobór sprzętu AGD w taki sposób, by optymalnie wykorzystać przestrzeń. Możemy korzystać z bogatej biblioteki akcesoriów, a po skończonej pracy wygenerować wizualizację 3D oraz wydrukować projekt.
Alno Kitchen Planner od niemieckiego producenta mebli kuchennych
  1. Autodesk Homestyler – program firmy Autodesk, który działa w przeglądarce po zarejestrowaniu konta. Zapewnia dostęp do bogatej biblioteki mebli i sprzętów, a także umożliwia generowanie widoków 2D i 3D.
AutoDesk Homestyler aranżując wnętrze w programie możemy wyświetlać widoki 2D oraz 3D
  1. Power Net + to chętnie wybierany program, który można pobrać na swój komputer. Pozwala na wybór mebli, płytek i sprzętów – w katalogu jest ponad 1000 elementów wyposażenia.
Power Net + bezpłatny program do projektowania wnętrz polskiej firmy CAD Projekt K&A
Power Net + bezpłatny program do projektowania wnętrz polskiej firmy CAD Projekt K&A

Wśród płatnych, bardziej zaawansowanych planerów warto wymienić programy PRO 100, PaletteCAD, a także oprogramowanie autorstwa CAD Projekt K&A, czyli CAD Decor 2.2CAD Kuchnie 6.2 oraz CAD Decor PRO.

Programy do projektowania znacznie ułatwiają aranżację kuchni. Możliwość wyboru szafek i sprzętów różnego typu często owocuje tworzeniem pomysłowych rozwiązań. Podczas samodzielnego projektowania kuchni wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by całość prezentowała się pięknie i zapewniała ergonomię pracy.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść