Logo

Rośliny przy ogrodzeniu – co posadzić przy płocie?

Kategorie: Otoczenie

Nasadzenia wzdłuż ogrodzenia to najlepszy sposób na osłonięcie swojej działki od wścibskich oczu przechodniów i sąsiadów. Żywopłot można wykonać z rozmaitych roślin, więc spośród zróżnicowanych opcji z pewnością wybierzemy tę, która najlepiej będzie pasować do naszego ogrodu. Sprawdźmy więc, co posadzić przy płocie, by zyskać najciekawszy efekt dekoracyjny!

Aranżacja ogrodu z zieloną trawą i małym krzewem w zapleczu wystroju domu

Zalety żywopłotów i innych nasadzeń wzdłuż ogrodzenia

Piękna zielona ściana roślin zasadzona tuż przy płocie to świetny sposób na wzmocnienie swojego płotu i wyraźniejsze oddzielenie się od sąsiadów. Gęsto rosnące iglaki przy ogrodzeniu lub kwiecisty ogród przy płocie mają jednak o wiele więcej zalet – oto one:

 • Efektowne wykończenie ogrodu – wytyczenie granic działki poprzez zasadzenie roślin to najlepszy sposób na postawienie kropki nad i w aranżacji podwórza. Projekt ogrodu wzdłuż ogrodzenia może przybierać zróżnicowane formy, więc bez trudu można dopasować rośliny do charakteru, jaki nadaliśmy reszcie otoczenia. W miejscach, w których ogrodzenie oddziela nas od ulicy, warto zrobić nasadzenia po obu stronach – pełna kwiatów rabata pod płotem będzie dekorowała nasz dom od zewnątrz.
 • Więcej intymności – niektóre z rozwiązań pozwolą stworzyć nam szczelne ogrodzenie maskujące. Będzie to miało szczególne znaczenie, jeśli tuż za naszą siatką swój ogród rekreacyjny mają nasi sąsiedzi, a my chcemy zachować naszą prywatność tylko dla siebie. Wówczas warto osłonić się gęstymi i wysokimi roślinami.
 • Bariera akustycznagęste drzewa przy ogrodzeniu mogą uratować nas od hałasu ulicy lub torów kolejowych. Rośliny skutecznie tłumią dźwięki, więc zapewnią nam więcej spokoju podczas letniego wypoczynku przy domu.
 • Bariera termicznawysokie nasadzenia wzdłuż ogrodu będą także stopowały zimne podmuchy wiatru. Nasza działka stanie się zaciszna, co będzie miało wpływ nie tylko na nas, domowników, ale i na inne rosnące w ogrodzie rośliny.
 • Większe bezpieczeństwo posesji – żywopłoty pełnią także funkcję antywłamaniową! O wiele trudniej przedostać się na działkę obrośniętą ze wszystkich stron drzewami niż na taką otoczoną zwykłą siatką.

Iglaki przy ogrodzeniu – czy warto postawić na tuje?

W zakresie tworzenia przydomowych żywopłotów bezwzględnie króluje sadzenie tui, czyli żywotników. Swoją popularność zawdzięczają gęstemu, kolumnowemu, gęstemu pokrojowi oraz dość szybkiemu wzrostowi. Jednak musimy mieć świadomość, że jest to dość oklepany sposób na nasadzenia wzdłuż ogrodzenia i, paradoksalnie, wyglądający mało naturalnie.

Czarny stalowy - żelazne ogrodzenie domu granicznego z zielonym liściem krzewu drzewa rosnącego naturalnego w ogrodzie

Tujom brakuje pewnej dzikości, jaką oferują inne rośliny. Na jakie inne iglaki warto się więc zdecydować?

 • cisy,
 • jałowce,
 • świerki.

Wszystkie te odmiany dobrze znoszą formowanie, ale też pięknie wyglądają zostawione same sobie. Możemy więc nadać naszemu naturalnemu ogrodzeniu dokładnie taki charakter, o jakim marzymy.

Nie tylko iglaki – jakie drzewa zasadzić przy ogrodzeniu?

Co posadzić przy płocie, jeśli nie iglaki? Czy liściaste drzewa przy ogrodzeniu to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Musimy jednak liczyć się z faktem, że zimą nasz żywopłot nie będzie spełniał funkcji osłaniającej. O tej porze roku nie spędza się zbyt wiele czasu na zewnątrz, nie powinno być to zatem wielką przeszkodą. Jakie drzewka nadają się więc na ogrodzenie?

 • buk,
 • grab,
 • głóg,
 • surmia,
 • klon.

Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie drzew liściastych, np. klonu, z iglastymi – najlepiej cisami. Dzięki temu zyskamy bogactwo przenikających się barw, a na dodatek żywopłot będzie częściowo zazieleniony również zimą.

Teren rekreacyjny we własnym ogrodzie - nasadzenia przy płocie

Jakie krzewy posadzić przy ogrodzeniu?

Świetnym pomysłem okaże się również sadzenie krzewów przy ogrodzeniu. Możemy w ten sposób stworzyć niezwykłe, kwietne rabaty pod płotem, a jednocześnie dość skutecznie osłonić się od sąsiadów. Do tego celu warto więc wybierać krzewy dorastające przynajmniej na 1,5-2 metry wysokości. Wśród nich z pewnością warto wymienić hortensje, pokrywające się w sezonie wyjątkowo pięknym, obfitym kwieciem, hibiskusy, które kwitną długo i intensywnie, czy też budleje Dawida, cechujące się szybkim wzrostem i kolorowymi kwiatami przyciągającymi motyle.

Możliwości jest jednak o wiele więcej – wybierzmy na nasze ogrodzenia lilaki, tawuły, a nawet róże. Nie zapominajmy też o krzewach, które nie kwitną, ale zapewniają gęste, nieprzejrzyste ściany zieleni – np. berberysy czy bukszpany. Te ostatnie z powodzeniem można formować, posługując się nożycami i innymi standardowymi narzędziami ogrodowymi.

Ogrodzenie maskujące z pnączy – szczelny i efektowny żywopłot

Kolejnym sposobem na stworzenie efektownego żywopłotu jest zastosowanie pnączy. Co więcej, niektóre z nich mogą być roślinami zimozielonymi, a więc zasłaniającymi nasze podwórze przez cały rok, inne zaś będą zachwycały zmieniającymi się wraz ze zmianą pory roku kolorami liści. Co warto posadzić przy płocie spośród pnączy?

 • Bluszcz – zimozielone pnącze o szybkim przyroście – mocno ekspansywne.
 • Milin amerykański – kwitnące dużymi, pięknymi kwiatami pnącze, mające nawet do 4-5 m przyrostu rocznie!
 • Winobluszcz – wspaniale zabarwiające się jesienią liście sprawiają, że pożegnanie z latem staje się przyjemniejsze.
 • Winorośl – nie dość, że nasz płot będzie gęsto porośnięty zielenią, to jeszcze załapiemy się na smaczne, pełne słońca owoce pod koniec lata.
Projektowanie krajobrazu z bliska ogród przydomowy. Fragment pięknego ogrodu z zielonymi roślinami, kwiatami i małym wodospadem. Krajobraz z kamienia naturalnego na podwórku latem.

Ogród przy płocie – jak stworzyć niskie ogrodzenie z roślin?

Jeśli nasz ogród jest otoczony płotem panelowym lub betonowym ogrodzeniem zamiast tradycyjnej siatki, z powodzeniem możemy zapomnieć o wysokich szpalerach drzew i gęstych nasadzeniach wzdłuż ogrodzenia. Stwórzmy delikatny, kwiecisty ogród przy płocie, który będzie cieszył nasze oczy przez cały rok wyrastającymi cebulkami i barwiącymi się kwieciem bylinami. Jakie rośliny wybrać na naturalne, niskie ogrodzenie? Pisaliśmy o tym w artykule: Ozdobne trawy i kwiaty ogrodowe – wszystko o sadzeniu wiosennych kwiatów cebulowych oraz traw niskich i wysokich.

Jak widać, iglaki przy ogrodzeniu nie są jedynym rozwiązaniem. Z powodzeniem można tworzyć niezwykłe, niebanalne żywopłoty z innych roślin, dodając swojemu ogrodowi nieco dzikości i koloru (jeśli wybierzemy gatunki kwitnące). Dzięki temu nasze podwórze stanie się oryginalne i wyjątkowo piękne.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść