Logo

Wyjątkowe projekty domów szeregowych

Kategorie: Blog

Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedzieli Państwo twierdząco, trafiliście w dobre miejsc. Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Państwem kilkoma inspiracjami dotyczącymi projektów domów szeregowych oraz przekonać Was, dlaczego warto zwrócić uwagę na tę formę mieszkania. Zapraszamy do lektury.

Projekty domów szeregowych od Domoweklimaty.pl

Domy szeregowe to budynki, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród nabywców budynków mieszkalnych. Kupno domu w zabudowie szeregowej to jedna z możliwości, która pod względem kosztów nie odbiega aż tak bardzo od ceny kupna mieszkania. Projekty segmentów naszej autorskiej pracowni architektonicznej skierowane są przede wszystkim do deweloperów, którzy budują niewielkie osiedla domów szeregowych. Z perspektywy inwestora domy w zabudowie szeregowej pozwalają efektywnie wykorzystać powierzchnię działki oraz uzyskać oczekiwane zyski z inwestycji. Budowa segmentu może być także rozwiązaniem dla członków rodziny posiadających wspólną działkę, na której budowa trzech osobnych domów jednorodzinnych będzie nieopłacalna ze względów ekonomicznych, a także zbyt dużej utraty powierzchni parceli.

Domy szeregowe, czyli jakie?

Projekt domu szeregowego, inaczej zwanego budynkiem jednorodzinnym w zabudowie szeregowej, to coraz popularniejsze rozwiązanie. Tego typu budynki konstruowane są bezpośrednio obok siebie - z sąsiadującymi segmentami zabudowy stykającymi się wzajemnie ścianami. Od bliźniaków różnią się przede wszystkim ilością segmentów (te ostatnie składają się dokładnie z dwóch). Jednorodzinna zabudowa szeregowa stawiana jest często na wąskich działkach, a różnorodność projektów pozwala na zachowanie prywatności i stworzenie przyjaznych warunków do życia. Do tego dochodzi ogród, który jest niewątpliwym atutem każdego mieszkania szeregowego znajdującego się na parterze. Własna zielona przestrzeń oferuje wytchnienie dla nas czy naszych dzieci szczególnie w letnie, upalne dni. Wiele osób decyduje się na budowę domu segmentowego ze względu na kompromis pomiędzy poczuciem intymności a szansą na posiadanie dużego lokum. Nowoczesny projekt domu szeregowego oferuje przyjazne warunki przestrzenne – często z metrażem powyżej 80 m2, rzadko spotykanym w zabudowie wielorodzinnej.

Zabudowa szeregowa – charakterystyka i zalety szeregowców

Nowoczesne szeregówki wyglądają zjawiskowo – są estetyczne, nawiązują do aktualnych stylów i oferują podstawowe udogodnienia. Jednocześnie sprzyjają efektywnemu ogrzewaniu – dom szeregowy posiadający kilka mieszkań sprawia, że łatwiej jest dysponować ciepłem w obszarze konstrukcji, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Również koszt nabycia domu-szeregowca jest znacznie niższy niż np. domu wolnostojącego. Mieszkania w zabudowie szeregowej są bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla rodzin, które celują w możliwość zagospodarowania dużej przestrzeni bez konieczności inwestowania dużych kwot. Ponieważ osiedla domków w zabudowie szeregowej tworzą zwykle kameralne społeczności – szczególnie w przestrzeni podmiejskiej – sprzyja to tworzeniu więzi społecznych i wyższemu bezpieczeństwu mieszkania w takiej zabudowie. Więcej na temat zalet i wad szeregówek można przeczytać w artykule: Jakie projekty domów wybierają deweloperzy? Budowa osiedli w zabudowie szeregowej.

Dla kogo projekt domu szeregowego?

Domy w zabudowie szeregowej dedykowane są dla każdego. Są świetną alternatywą dla domów jednorodzinnych. Dom w szeregu to połączenie bliskości sąsiadów jak bloku z atutami niskiego zabudowania i ogrodu. Dla osób, które lubią otaczać się ludźmi i obecność innych lokatorów na jednej działce nie jest dla nich przeszkodą, to dom szeregowy będzie wymarzonym miejscem do życia. Coraz więcej osób, które myślały o kupnie mieszkania w bloku, decyduje się na szeregowce. Małżeństwa z dziećmi, osoby starsze i posiadające zwierzęta doceniają możliwość wyjścia przed dom na większy taras czy ogród. Posiadanie własnego ganku to także możliwość spożywania posiłków w gronie rodzinnym na świeżym powietrzu. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o towarzyskie grillowanie, ale także codzienne kolacje w ciepłe miesiące, gdy każdy posiłek smakuje lepiej w promieniach zachodzącego słońca i w towarzystwie najbliższych.

Czym charakteryzuje się zabudowa szeregowa od Domoweklimaty.pl?

Projekty domów w zabudowie szeregowej zwykle realizują standardowy układ z wjazdem od frontu i ogrodem z tyłu. Posiadamy jednak w ofercie układy mniej klasyczne. Są to np. domki szeregowe z garażem podziemnym, jak projekt Mrówka 4 szeregówka, czy też szeregi „jednostronne” z podjazdem i garażem od frontu – jak w projekcie Świetlik. Domy szeregowe są niezależnymi budynkami, każdy posiada swoje wejście, garaż, miejsce postojowe, taras, balkon lub ogród. Nowoczesne domy szeregowe charakteryzuje prosta bryła budynku, która sprawia, że dom staje się energooszczędny i tani w utrzymaniu. Izolacja termiczna jest na wysokim poziomie, a systemy wentylacji są z odzyskiem ciepła.

Szeregówka - twoja własna działka z ogródkiem

Jak wspomnieliśmy wyżej, jedną z zalet posiadania domu w segmencie jest szansa na zagospodarowanie własnego ogródka. Wiele tu zależy od indywidualnych cech osiedla szeregowego – tego, ile przestrzeni poświęcono na zabudowę, ile na ogródki, a ile np. na drogę czy infrastrukturę. Jednak nawet mały domek szeregowy może zagwarantować nam dostęp do choćby niewielkiego ogródka, na który nie moglibyśmy liczyć, mieszkając w bloku mieszkalnym. Mały ogródek w zabudowie szeregowej daje możliwość prowadzenia niewielkiej uprawy warzyw oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu z bliskimi.

Względy ekonomiczne przemawiają za szeregowcami

Analizując projekty domów szeregowych z kosztorysem, szybko dojdziemy do konkluzji, że jest to propozycja bardzo opłacalna. Postawione w atrakcyjnej okolicy osiedle domów szeregowych oferuje wszystko, czego potrzebują mieszkańcy, jednocześnie gwarantując im bardzo korzystne stawki za metr kwadratowy. Inwestycja w tego typu budynek jest więc niezwykle dobrym pomysłem. Czasem w zabudowie szeregowej stawia się nowoczesne i doskonale prezentujące się projekty domów parterowych, jednak o wiele częściej wybierane są domy piętrowe lub z poddaszem. Takie rodzaje budynków pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i jeszcze bardziej obniżyć koszty budowy. Szeregówka z piętrem lub poddaszem to także rozwiązanie pozwalające na ogół maksymalnie wykorzystać limity narzucane przez akty prawa miejscowego - Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy Warunki Zabudowy. Także koszty eksploatacji mieszkania w bloku szeregowym są niższe od domu wolnostojącego. Wąskie i długie segmenty w mniejszym stopniu oddają temperaturę przez ściany. Wpływa to na ogólnie mniejsze straty energetyczne przypadające na segment, niż w przypadku domu wolnostojącego. W dodatku przy odpowiedniej organizacji pozwalają zaoszczędzić np. dzięki wspólnemu wywozowi śmieci. Mieszkanie w domu szeregowym pod tym względem przypomina mieszkanie w bloku, jednak z posiadaniem ogródka i o wiele większej prywatności. Więcej na temat domów szeregowych a także zbliżonych domów o zabudowie bliźniaczej przeczytasz w artykule: Wolnostojący, bliźniak, a może szeregówka? Zalety i wady zabudowy bliźniaczej i szeregowej

Jak powinien wyglądać idealny projekt domu szeregowego?

Projekty domów szeregowych tanich w budowie pozwalają na zagospodarowanie powierzchni o różnym metrażu. Mamy tu do czynienia zarówno z projektami 3-pokojowymi, które oferują dostęp do powierzchni użytkowej około 90 m2, jak i znacznie większe, przestronniejsze konstrukcje, których metraż sięga do 130 m2. Wybór odpowiedniego projektu jest jednak zależny od indywidualnych preferencji i oczekiwań mieszkańców. Dom segmentowy powinien przede wszystkim dawać poczucie komfortu i prywatności oraz spełniać te same funkcje co dom wolnostojący. Im większy metraż przewidziano w projekcie, tym większe możliwości aranżacji wnętrza wedle naszych upodobań. Wewnątrz mieszkania w szeregówce możemy urządzić dodatkowo biuro, garderobę, pralnię, bibliotekę czy dodatkowy pokój na rekreację. Czy istnieje coś takiego jak idealny projekt domu szeregowego? Tak i nie. Na pewno nie ma jednego projektu, który spełniałby oczekiwania wszystkich osób. Z drugiej strony nasza szeroka oferta projektów domów jednorodzinnych, wielopokoleniowych i szeregowych jest na tyle różnorodna, że każdy inwestor znajdzie tam plan idealny dla siebie.

Jak urządzić dom w zabudowie szeregowej?

Urządzanie domu z projektu szeregowca jest wdzięcznym zajęciem. W przeciwieństwie do niewielkich mieszkań, w szeregówce mamy możliwość zaaranżowania naprawdę sporej przestrzeni. Projektując mieszkanie, zwracamy uwagę na odpowiednie zaaranżowanie strefy wejściowej oraz na rozdział części dziennej i sypialnej domu. Jest to ważny temat, choć tak często całkowicie ignorowany w projektach deweloperskich. Projekty szeregówek, podobnie jak wielu domów wolnostojących czy mieszkań, zwykle jako centralny punkt domowego życia uwzględniają salon. Przy aranżacji wnętrza ważne jest więc, by ta główna przestrzeń domowego życia dawała poczucie bezpieczeństwa i stwarzała rodzinną atmosferę. Jeżeli planujemy zlecić projekt wnętrza, warto zwrócić szczególną uwagę na rozplanowanie kuchni i łazienek. Często warto przemyśleć to już na etapie stanu surowego, gdyż tylko wtedy możemy delikatnie dostosować niektóre wymiary. Dotyczy to np. wysokości parapetów okiennych (które trzea zgrać z blatem kuchennym) czy dokładnego rozmieszczenia pionów kanalizacyjnych a nawet okien.

Funkcjonalność domu decyduje o komforcie

Skoro mowa o funkcji mieszkalnej, a decyzja zapada na długie lata, warto wsłuchać się w swoje potrzeby. Małe szeregowe domki oferują spory komfort użytkowania. Ich ergonomiczne zagospodarowanie jest łatwiejsze, gdyż często są to budynki posiadające relatywnie sporą powierzchnię użytkową. Dobry projekt domu szeregowego dostarcza podstawowych informacji na temat rozplanowania instalacji elektrycznej i C.O. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, ponieważ od tych kwestii zależą bezproblemowa budowa oraz późniejszy komfort użytkowania lokum. Przy wyborze idealnej opcji warto zastanowić się także nad tym, czy budynek ma dysponować garażem, piwnicą lub poddaszem użytkowym. Niektóre projekty domów szeregowych z kosztorysem uwzględniają dodatkowe, dostępne z zewnątrz pomieszczenie gospodarcze, które ma pełnić podstawowe funkcje związane z zachowaniem czystości i stanowiące jednocześnie składzik na podstawowe narzędzia. Rolę tę pełnić może również piwnica, choć konsekwencją takiego rozwiązania są oczywiście dodatkowe schody.

Małe domki szeregowe – projekty domów szeregowych od 70 do 140 m2

Budynki szeregowe można znaleźć o naprawdę zróżnicowanym metrażu. Nie każda z tego typu konstrukcji zagospodarowana jest symetrycznie. Sporadycznie możemy się spotkać z projektami podwójnych równoległych szeregów, w których mamy do czynienia z mieszkaniami o różnej wielkości. Wciąż najpopularniejszym przedziałem jest jednak ten od 70 do 140 m2. To w nim mieszczą się popularne konstrukcje, takie jak Szpinak czy Fagot 2. Nieco większe przestrzenie oferuje za to nasz projekt Leon 2. Omówione projekty domów stanowią ciekawą alternatywę domów do zrealizowania na wąskiej działce.

Gotowe projekty nowoczesnych domów szeregowych

Nowoczesne projekty domów szeregowych dwulokalowych dają szansę na wzniesienie osiedli szeregowych, które oferują wygodny dostęp do infrastruktury, przestronne ogródki i dobre warunki prywatności. Projekty domów szeregowych na naszej stronie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów indywidualnych jak i deweloperów. Renomowane serie projektów – Orka, Szpinak czy Mrówka dają szansę na tworzenie bardzo estetycznej, unikatowej zabudowy, która cieszy oko i zapewnia świetną ergonomię użytkowania. Powyższe propozycje domów tanich w budowie to także bardzo często poszukiwana kategoria projektów do realizacji w optymalnym koszcie – mimo podwyżek cen, jakie ostatnio są notowane na rynku materiałów budowlanych.

Projekty domów do intensywnej zabudowy jednorodzinnej

Projekt domów szeregowych do intensywnej zabudowy jednorodzinnej powinien cechować się przede wszystkim łagodną stylistyką, atrakcyjnym zagospodarowaniem działki i szansą na jak najlepsze wykorzystanie zasobów dostępnej przestrzeni. Wśród projektów, które dobrze spełniają swoje funkcje w intensywnej zabudowie, znajdują się takie domy, jak; Taurus 6 G, Szpinak 2G (T), Orka 5 oraz klasyczny projekt w zabudowie szeregowej Szpinak. Na naszej stronie dostępne są również projekty piętrowych domków szeregowych do intensywnej zabudowy. Obecność piętra bądź poddasza zmniejsza koszty budowy na metr kwadratowy oraz pozwala jeszcze lepiej wykorzystać dostępną na działce przestrzeń.

Projekty pod inwestycje ze szczegółowym kosztorysem

Na naszej stronie można znaleźć projekty domów jednorodzinnych, wielopokoleniowych oraz pod inwestycje ze szczegółowym kosztorysem. Oznacza to, że do każdego projektu domu, także w zabudowie szeregowej, znajdującego się w naszej ofercie, opracowywany jest kosztorys wykonania tego typu konstrukcji. Kosztorys tworzony jest do podstawowego projektu, zatem warto pamiętać, że nie obejmuje on zmian w projekcie lub jego adaptacji do konkretnej działki oraz innych, nieobjętych projektem oczekiwań inwestora. Zapoznanie się z nim pomaga jednak wstępnie oszacować koszty oraz ocenić opłacalność inwestycji. Szeregowce, które zostały stworzone z myślą o inwestycjach, to przede wszystkim takie projekty, jak: Mrówka, Szpinak czy Orka 5.

Projekt domu szeregowego z garażem

Deweloperzy, którzy wybierają do budowy na swojej działce dom w zabudowie szeregowej, wiedzą jak ważny jest garaż. Nasz katalog projektów posiada szeregowce z garażami w zabudowie oraz w piwnicy, jedno- oraz dwustanowiskowe. Dla wielu kupujących garaż jest niezbędny przy kupnie domu. To miejsce, w którym nie tylko trzymamy auto, ale przechowujemy jednoślady, narty, opony, narzędzia itd. Jest to tak naprawdę powiększenie domu, dzięki któremu mało używane rzeczy znajdą swoje miejsce.

Energooszczędny projekt szeregowca

Domy energooszczędne to takie, które zużywają do 40 kwH/m2 w rok, jest to znacznie więcej niż w domach pasywnych, ale zdecydowanie mniej niż w tradycyjnym budownictwie. Na ekonomię domów energooszczędnych wpływa konstrukcja bryły budynku oraz zastosowana izolacja termiczna. Często stosowanym w nich rozwiązaniem są duże okna od nasłonecznionej strony, dzięki którym we wnętrzach jest cieplej zimą. Energooszczędna szeregówka – projekt domu zużywającego jak najmniej energii, cieszy się powodzeniem, ze względu na rosnące z roku na rok ceny prądu i ogrzewania. Jeśli zależy nam na redukcji kosztów związanych z zużyciem prądu, to warto rozważyć instalację fotowoltaiczną o mocy, która wystarczy na zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Zaletą domu szeregowego jest niższy koszt eksploatacji, niż w przypadku domów wolnostojących. Można te wydatki jeszcze zmniejszyć poprzez wykorzystanie pompy ciepła czy mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.

Projekty domów szeregowych z poddaszem

Ciekawą alternatywą wśród domów szeregowych są projekty z poddaszem. W większości przypadków szeregówki z poddaszem posiadają praktycznie pełne piętro z minimalnymi skosami, bez stropu Aranżacja tej przestrzeni daje wiele możliwości. Takie piętro zazwyczaj wykorzystywane jest na część sypialnianą domu – znajdują się tu pokoje dziecięce czy sypialnia rodziców. Szeregówki z poddaszem pozwalają sprawnie oddzielić część dzienną znajdującą się na parterze od tej prywatnej urządzonej na piętrze. Wśród projektów domów szeregowych z poddaszem znajdują się też takie z poddaszem do adaptacji. Stanowi ono wówczas potencjalną, trzecią kondygnację z charakterystycznymi skosami. Wielu deweloperów oferuje takie poddasze jako dodatkową przestrzeń do późniejszej aranżacji wedle potrzeb danego właściciela. Można tam urządzić pracownię, gabinet lub dodatkowy pokój.

Jaki projekt domu na wąską działkę?

Dom szeregowy — projekt przeznaczony na wąską działkę. Domy szeregowe budowane są zazwyczaj na wąskich działkach. Połączone ze sobą budynki nie pozostawiają możliwości na większą przestrzeń wokół domu. Kawałek zielonego terenu znajduje się zazwyczaj z przodu, tutaj zlokalizowane jest również wejście do budynku i, w przypadku niektórych projektów, garaż z podjazdem. Właściciele domów szeregowych nadal jednak mogą pozwolić sobie na posiadanie ogrodu. Mimo wąskiej działki, na tyłach każdego budynku znajduje się przestrzeń do aranżacji zielonej oazy, gdzie domownicy mogą odpoczywać po pracy lub w weekendy.

Projekt domu szeregowego z płaskim dachem

Projekty domów szeregowych dostępne są w różnej stylistyce. Minimalistyczna bryła i płaski dach, to jedna z dostępnych opcji. Szeregówki z płaskim dachem posiadają wiele zalet. Tego rodzaju przekrycie jest tańsze w budowie, gdyż nie wymaga dodatkowej konstrukcji. Do tego pozwala na swobodną orientację paneli fotowoltaicznych, jeśli właściciel zdecyduje się je zainstalować. Płaski dach spełnia również funkcję estetyczną, gdyż znakomicie współgra z domami o nowoczesnej i nietuzinkowej bryle. Dodatkową zaletą płaskiego dachu jest możliwość umieszczenia na nim ogrodu lub tarasu. Będzie to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku budowy szeregowca na działce, która nie pozwala stworzyć odpowiedniej wielkości przestrzeni na posiadanie klasycznego zieleńca. A przy okazji daje możliwość zagospodarowania na dachu dodatkowej przestrzeni biologicznie czynnej, co czasem może zaważyć na możliwości zrealizowania całej inwestycji. Dach dwu- czy wielospadowy, a może płaski? Każde rozwiązanie posiada zarówno wady, jak i zalety. Wybór konkretnego zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych oraz estetycznych preferencji. Na DomoweKlimaty.pl znajdują się różnorodne projekty domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej z dachem dwu-, wielospadowym oraz z płaskim przekryciem. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, a w razie pytań zachęcamy do konsultacji.

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść