Logo

Wyłaz, ławy i stopnie kominiarskie do komunikacji dachowej: rodzaje, ceny, wymiary, porady montażowe

Kategorie: dach

Istotnym elementem każdego domu jednorodzinnego jest komunikacja dachowa, która pozwala na dostęp do komina, kanałów wentylacyjnych, wywietrzników i innych elementów, takich jak anteny czy rynny. Z czego powinien się składać taki system i jak go dobrze zaprojektować?

schodki na dachu - komunikacja kominowa

Umożliwienie dotarcia do trudno dostępnych miejsc na dachu

To podstawowa funkcja dobrze zaplanowanej komunikacji dachowej. Tego rodzaju system tworzy się za pomocą akcesoriów kominiarskich: wyłazu na dach, ław i stopni. Ich montaż jest konieczny, by efektywnie dbać o funkcjonalność dachu i skutecznie reagować na ewentualne awarie. Jeśli pominiemy te elementy, kominiarz nie będzie w stanie dostać się do miejsca problemu w systemie kominowym. To z kolei wiąże się ze znacznym zwiększeniem kosztów jego usunięcia. Montaż wyłazu dachowego oraz stopni i ław pozwala także na samodzielne prowadzenie bieżących prac konserwacyjnych, takich jak kontrola przewodów kominowych, nasady kominowej, dachowych systemów oblodzeniowych czy naprawy drobnych uszkodzeń poszycia.

Elementy tworzące komunikację dachową

W każdym systemie komunikacji dachowej powinny znaleźć się trzy elementy:

  • Wyłaz na dach (wyłaz kominiarski) – to najczęściej niewielkie okno, które montuje się na dachu skośnym. Robi się to w takim miejscu, które umożliwia wyjście na dach ze strychu lub poddasza użytkowego. Pełnią również funkcję wentylacyjną (okna są otwieralne) oraz pozwalają na doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym.
  • Ławy kominiarskie – szersze konstrukcje wykonane najczęściej ze stali lub aluminium o chropowatej powierzchni, co pozwala na zwiększenie przyczepności.
  • Stopnie kominiarskie – węższe konstrukcje umożliwiające poruszanie się po dachu, najczęściej układa się je w charakterystyczne schodki. Stanowią uzupełnienie dla rozlokowanych na dachu ław.
komunikacja kominowa kominiarza

Ławy i stopnie kominiarskie należy obowiązkowo zamontować na dachach, których kąt nachylenia połaci jest większy niż 25 stopni. Konieczność ich montażu warunkuje również rodzaj pokrycia dachowego. Jeśli tworzą go materiały łamliwe i kruche (do takich zaliczamy na przykład niektóre dachówki), stopnie i ławy ochronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie prac konserwacyjnych. Warto pamiętać, że specjaliści zalecają zastosowanie elementów komunikacji dachowej nawet w przypadku dachów o niższym kącie nachylenia.

Wyłaz dachowy – wymiary, przepisy i praktyka

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budynki, które zawierają dwie kondygnacje naziemne lub więcej, muszą być wyposażone w wyłaz lub wyjście na dach. Dotyczy to zatem również domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym. Minimalne wymiary klapy wyłazu dachowego to 80 x 80 cm. Jak napisaliśmy wcześniej, wyłaz dachowy najczęściej montuje się w formie okna dachowego, dzięki czemu są one szczelne i zapewniają ochronę przed niskimi temperaturami i wilgocią. Na rynku dostępne są wyłazy dachowe o podwyższonych parametrach izolacyjności, przeznaczone do stosowania w ogrzewanych pomieszczeniach. Natomiast jeśli zdecydujemy się zamontować wyjście na dach w formie drzwi, ich minimalne wymiary to 190 cm wysokości i 80 cm szerokości. Ze względu na niepraktyczność tego rozwiązania, rzadko stosuje się je w domach jednorodzinnych.

komunikacja kominowa schodki

Właz na dach i okna dachowe. Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie?

Jaki wyłaz dachowy zastosować do konkretnego rodzaju pokrycia i stopnia nachylenia dachu? Wyłazy kominiarskie w formie okien połaciowych mają uniwersalny charakter i można je zamontować w prawie każdej konfiguracji. Ich konstrukcję tworzy rama drewniana lub plastikowa, uszczelniona specjalnym kołnierzem. W ramie umieszcza się szyby o potrzebnych parametrach izolacyjnym, a w przypadku wyłazów nieprzezroczystych – blachę. Otwarcie pokrywy odbywa się najczęściej do zewnątrz po jednym z boków, tzn. okrywa kładziona jest na dachu.

wyłaz dachowy ceny, rodzaje

Jako wyłaz może posłużyć również okno połaciowe w tradycyjnej formie, tzn. uchylno-obrotowe, jednak w tym przypadku oś obrotu powinna być zlokalizowana wyżej niż standardowo. Na poszyciu dachu, pod wyłazem, należy umieścić ławę kominiarską na całej jego szerokości, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy wychodzeniu na zewnątrz.

 Dobrą praktyką jest projektowanie wyłazu dachowego blisko komina, dzięki czemu linia komunikacji dachowej nie musi być zbyt długa. Wyłaz dachowy powinien być zamontowany również na dachach płaskich. W tym przypadku obowiązują podobne zasady jak przy dachach spadzistych: wymiary pokrywy to minimum 80 x 80 cm, a jej otwieranie powinno odbywać się zewnątrz. Dla dachów płaskich konieczne jest także wykonanie wpustów dachowych pozwalającychna skuteczne odprowadzanie wody z ich powierzchni.

Ceny okien włazowych i innych akcesoriów ułatwiających poruszanie się po dachu

Cena wyłazu dachowego i akcesoriów kominiarskich zależy od projektu domu. Im większy jest dach i im dalej od komina znajduje się wyłaz, tym większy ciąg komunikacji należy zastosować, co przekłada się na wzrost kosztów. Cena zależy także od użytych materiałów. Wyłaz zbudowany z blachy będzie tańszy niż okno wyłazowe o dobrych parametrach izolacyjnych. Cena rośnie także, kiedy zdecydujemy się na dodatkowe funkcjonalności, takie jak ograniczniki, regulatory stopnia otwarcia czy blokadę chroniącą przed zatrzaśnięciem okna.  

ceny wyłazów dachowych

Niezależnie od wybranych rozwiązań warto pamiętać, że rzetelnie przygotowana komunikacja dachowa zapewni bezpieczeństwo domownikom, a w dłuższej perspektywie pozwoli oszczędzić kosztów związanych z naprawą awarii komina lub poszycia dachu.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść