Logo

Jak optymalnie zaaranżować przestrzeń w domu parterowym?

Jak urządzić mały dom parterowy, by był funkcjonalny i wygodny w codziennym użytkowaniu? Kluczem jest jasny podział wnętrza na strefy i zastosowanie kilku sprawdzonych zasad. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając projekt.

jak zoptymalizować przestrzeń w domu parterowym.
Jak urządzić wnętrze, by było funkcjonalne? Organizacja przestrzeni w domu parterowym

Domy parterowe – tanie i funkcjonalne

Domy parterowe cieszą się dużą popularnością. Brak schodów, ograniczenie liczby nadproży czy powierzchni stropów znacząco wpływają na obniżenie kosztów budowy. Mniejsza powierzchnia budynku oznacza także niższe zapotrzebowanie na energię cieplną. Parterowe domy jednorodzinne to rozwiązanie idealne dla par i mniejszych rodzin. Wnętrze małego domu można funkcjonalnie zaaranżować, tak by każdy z domowników miał swoją prywatną przestrzeń do odpoczynku.

Wybierając projekty domów tanich w budowie, nie musimy rezygnować z reprezentacyjnego charakteru swojej posiadłości. Proste bryły, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i niebanalnych sposobów na wykończenie elewacji to sposoby na uzyskanie nowoczesnego i modnego charakteru budynku. Pamiętajmy jednak, że parterowe domy wiążą się często z większą powierzchnią zabudowy – małe, wąskie działki mogą być niewystarczające do zrealizowania wybranego projektu.

Organizacja przestrzeni w domu parterowym – jak urządzić wygodne wnętrze?

Niezależnie od tego, czy projektujemy wnętrze samodzielnie, czy z pomocą fachowca, musimy dobrze rozplanować położenie ścianek działowych. Zagospodarowanie wnętrza budynku ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności projektu. Jak uzyskać idealny układ pomieszczeń? Architekci są zgodni, że kluczowy jest podział wnętrza domów parterowych na strefy. W budynku powinna znaleźć się strefa dzienna, nocna, a także gospodarcza, połączone wygodnym ciągiem komunikacyjnym.

optymalizacja przestrzeni w domu
Jak uniknąć niewygodnych, zawiłych ciągów komunikacyjnych?

Ważne jest nie tylko rozplanowanie domu w środku, lecz także aranżacja otoczenia budynku, w tym wybór lokalizacji tarasu. Najlepiej, by znajdował się on za domem, w otoczeniu zieleni. Wyjście z salonu lub jadalni umożliwi swobodne korzystanie z tarasu w ciepłe dni – takie rozwiązanie zastosowano w projekcie Alfa 3.

Projekt domu - Alfa 3

Przyjazna strefa dzienna w domu parterowym

Strefa dzienna to reprezentacyjna część domu, w której przyjmujemy gości. Na co dzień stanowi komfortowe miejsce spotkań i integracji rodziny. Wnętrza domów jednorodzinnych najczęściej wyróżniają się otwartą strefą dzienną. Salon projektuje się jako duże pomieszczenie bezpośrednio połączone z kuchnią. Pomiędzy częścią kuchenną a rekreacyjną może znaleźć się barek, wyspa lub stół z kompletem krzeseł – to symboliczna granica oddzielająca pomieszczenia o innej funkcji.

Aranżacja z otwartą strefą dzienną sprzyja spędzaniu czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Podczas gotowania lub przygotowywania kawy wciąż mamy kontakt z domownikami i gośćmi znajdującymi się w salonie. Aby dowiedzieć się więcej na temat funkcjonalnej aranżacji pokoju dziennego, warto zapoznać się z artykułem na temat 6 zasad projektowania salonu.

Pamiętajmy, że w pobliżu pokoju dziennego powinna znaleźć się także łazienka. Czy jedna łazienka wystarczy? Jaka liczba łazienek w domu parterowym jest optymalna? Praktycznym rozwiązaniem zastosowanym na przykład w projekcie Alt 4 jest zaaranżowanie na parterze dwóch łazienek – jedna znajduje się bliżej salonu z jadalnią, druga w strefie sypialnej.

Projekt domu - Alt 4

Komfortowa strefa nocna – jak ją rozplanować?

W przypadku domów jednorodzinnych strefę nocną aranżuje się zwykle na piętrze. Znajdują się tam sypialnie domowników. Każdy czuje się tam komfortowo, gdy w salonie ktoś przyjmuje gości. Czy we wnętrzu domu parterowego da się wydzielić prywatną strefę? Przy umiejętnym zagospodarowaniu parteru, można uzyskać taki efekt.

Kluczem jest umieszczenie wszystkich sypialni w jednej części budynku, po przeciwnej stronie pokoju dziennego i kuchni. Sypialnie można oddzielić łazienką, garderobą, krótkim korytarzykiem lub załamaniem w bryle budynku, o ile występuje ono w projekcie domu parterowego. Najważniejsze jest zapewnienie prywatności i możliwości swobodnego skorzystania łazienki bez konieczności przechodzenia obok salonu.

Strefy indywidualnie dopasowywane do potrzeb i preferencji domowników

Funkcjonalne ciągi komunikacyjne i przestrzeń robocza w domu parterowym

Oprócz strefy dziennej i nocnej w domu parterowym powinny się znaleźć także pomieszczenia gospodarcze. Aby zyskać więcej miejsca do przechowywania, wybierzmy projekt, w którym zaplanowano kuchnię ze spiżarnią. Niewielkie pomieszczenie przylegające do kuchni pomieści zapasy jedzenia, dodatkową zastawę kuchenną i wiele innych przedmiotów. Przykładem może być projekt Neptun, w którym mała spiżarnia znajduje się między kuchnią a salonem.

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych z otwartą kuchnią muszą uwzględniać miejsce na niezbędne instalacje. Najlepiej, by była to kotłownia zlokalizowana w sąsiedztwie garażu, w pewnym oddaleniu od reprezentacyjnej części domu. Wejście do niej może znajdować się w przedsionku lub za wąskim przejściem z korytarza – takie rozwiązanie zastosowano w projekcie domu parterowego Neptun.

Budowa domu jednopoziomowego ważne aspekty i sposoby na organizację otwartej przestrzeni w domu

Oprócz przestrzeni roboczej istotna jest komunikacja w domu jednorodzinnym. Ciągi komunikacyjne, czyli korytarze, nie mogą być zbyt wąskie i długie. Korytarz może załamywać się pod kątem prostym, prowadząc do strefy sypialnej. Dobrym pomysłem jest urządzenie na środku mieszkania dużego holu, z którego dostaniemy się do większości pomieszczeń.

Urządzając mały dom parterowy, pamiętajmy więc o podziale na strefy: dzienną, nocną i gospodarczą, a także zaplanowanie odpowiednio szerokich ciągów komunikacyjnych. Dobry projekt pogodzi różne potrzeby i oczekiwania mieszkańców, tak by wszystkim mieszkało się komfortowo.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść