Logo

5 pomysłów na ciekawe ozdoby i dekoracje do ogrodu

Kategorie: Otoczenie

Ogrodowe aranżacje nie muszą być nudne! Naszą przydomową przestrzeń możemy urządzić w taki sposób, by zachwycała oryginalnością i pomysłowością. Krasnale z betonu, a może kwietniki z dużych kół od starego wozu? Sprawdźmy, jakie ozdoby do ogrodu możemy wykorzystać!

Dekoracje ogrodowe siedziska  donice i stolik
Dekoracje ogrodowe - siedziska, donice i stolik - jakie funkcjonalne ozdoby do ogrodu warto wykorzystać?

Pergole metalowe i pomysły na donice, czyli dekoracje z roślinami w roli głównej

Najważniejszą dekoracją każdego ogrodu są oczywiście pielęgnowane przez nas roślinykolorowe kwiaty, ozdobne trawy czy przepiękne drzewa i krzewy, zachwycające swoją naturalną formą. Możemy jednak je wyeksponować w taki sposób, by jeszcze mocniej przyciągały naszą uwagę i cieszyły oko. Jak to zrobić?

  • Drewniane i metalowe pergole – niezwykłe różane bramy prowadzące do poszczególnych części ogrodu lub uzupełnienie wejścia do wypoczynkowej altany. Metalowe pergole mogą stać się ciekawym elementem małej architektury ogrodowej i urozmaicić wystrój otoczenia – najważniejsze jednak, by oplotły je piękne, pnące się rośliny, najlepiej te kwitnące!
  • Wiklinowe kosze i nie tylko – wiklina jest bardzo wdzięczną ozdobą do ogrodu – sama ma naturalny wygląd i wpisuje się w wystrój otoczenia. Zrobione z niej kosze mogą stać się ciekawymi pomysłami na donice, a wiklinowe figurki, a nawet fotele zaprezentują się tajemniczo, jeśli pozwolimy roślinom swobodnie je porosnąć.
  • Kratownice zamiast płotu – stojące kratownice to kolejny sposób na wyeksponowanie pnących roślin. Co więcej, możemy z nich stworzyć całe zielone ogrodzenia i obsadzić je ulubionymi roślinami.
  • Stare opony – walające się po podwórku graty możemy bez trudu zmienić w wyjątkowe ozdoby do ogrodu. Opony samochodowe przeistoczą się w ciekawe donice, a drewniane, duże koła ze starych wozów pięknie zaprezentują się oplecione kwiatami.
  • Kwietniki ogrodowe piętrowe – kolorowe, pachnące kwiaty wylewające się kaskadami z piętrowych donic możemy wykorzystać w roli centralnej dekoracji do ogrodu i uczynić z nich prawdziwą ucztę dla zmysłów. Warto posadzić w nich kwiaty kwitnące w różnych miesiącach, by przez cały rok zdobiły nasz ogród – w kalendarzu ogrodnika możemy sprawdzić, jakie rośliny się do tego nadają.

Użytkowe dekoracje do ogrodu – ozdobna rola mebli

Nawet w małym, przydomowym ogrodzie nie może zabraknąć zestawu mebli wypoczynkowych, dzięki którym nasze możliwości letniego relaksu staną się niemal nieograniczone. Jak je wybrać, by nie tylko pełniły funkcję użytkową, ale też stały się niesamowitym pomysłem na dekorację do ogrodu?

dekoracje na taras i do ogrodu
Pojemników na kwiaty oraz kratownice dla pnączy do ogrodów wertykalnych

Przede wszystkim możemy bawić się kolorami i materiałami, z jakich wykonane są nasze krzesła, fotele i leżaki. Drewno w naturalny sposób uzupełni ogrodową przestrzeń, a metalowe, dekoracyjne konstrukcje mogą dodać jej nieco secesyjnego charakteru. Dodatkowe możliwości dają nam kolorowe poduchy, którymi wykończymy siedziska, jednocześnie zapewniając sobie maksymalny komfort na czas odpoczywania. Odpowiednio skomponowane meble staną się wyjątkową ozdobą do ogrodu!

Różne ozdoby do ogrodu – od betonowych krasnali do metalowych bocianów

Każdy z nas z pewnością kojarzy kolorowe, ceramiczne lub betonowe krasnale ogrodowe, które wprowadzają do przydomowego otoczenia odrobinę radości i wywołują uśmiechy na twarzach dzieci i dorosłych. Mogą się one stać bardzo ciekawym i dyskretnym dodatkiem ogrodowym, jeśli je odpowiednio rozmieścimy. Możemy z nich uczynić strażników poszczególnych roślin albo też układać je tematycznie – w sprzedaży jest mnóstwo krasnali dzierżących narzędzia ogrodowe lub relaksujących się z kuflem piwa, więc bez trudu znajdziemy dla nich idealnie miejsce w strefie rekreacyjnej.

Betonowe krasnale to niejedyne figurki wykorzystywane do stworzenia pięknej dekoracji do ogrodu. W tej roli równie dobrze sprawdzają się przedstawienia zwierząt, wśród których w ostatnim czasie prym wiodą metalowe, kolorowe ptaki. Dla innych atrakcyjniejsze mogą się okazać klasyczne ozdoby do ogrodu – np. inspirowane starożytnymi rzeźbami. Możliwości jest naprawdę wiele – tylko od nas samych zależy, na które figurki ogrodowe się zdecydujemy!

Dekoracje idealne dla miłośników przyrody z myślą o tworzeniu kompozycji roślinnych
Dekoracje idealne dla miłośników przyrody z myślą o tworzeniu kompozycji roślinnych

Fontanny i inne niesamowite pomysły na dekoracje do ogrodu z kamienia

Ogromne możliwości w przydomowych ogrodach dają nam również kamienne elementy małej architektury. Za ich pomocą możemy realizować nawet najbardziej oryginalne pomysły na dekoracje do ogrodu. W naszym zasięgu znajdują się bowiem rozmaite fontanny, oczka wodne z nabudowanymi kaskadami i wodospadami, niesamowite skalniaki czy też wyjątkowe ścieżki i podesty ułożone z naturalnego kamienia.

Dekoracje do ogrodu z kamienia mogą przybierać także bardziej zaawansowaną formę – niezwykłe mostki przerzucone przez wąskie strumyki, konstrukcje grilla czy wędzarni pełniące jednocześnie funkcję użytkową, a nawet kamienne latarnie ustawione na posesji sprawią, że nasze otoczenie zacznie przypominać ogrody urządzone w stylu japońskim.

dekoracje oświetleniowe do ogrodu
Jakie ozdoby z kamienia do ogrodu sprawdzą się najlepiej?

Fajne pomysły do ogrodu – niezwykłe dekoracje świetlne

Ostatnim, ale wyjątkowo efektownym sposobem na ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu jest zastosowanie oświetlenia, które nada otoczeniu ostateczny, przytulny klimat. Dzięki niemu nasza przydomowa przestrzeń będzie wręcz zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorami czy nocami – w szczególności w trakcie upalnego lata.

Oświetlenie ogrodowe możemy wykorzystywać na wiele sposobów, chociażby postawić na latarnie lub inne, spore źródła światła i zadbać o to, by miały możliwie najatrakcyjniejszą formę. Świetnie sprawdzą się także różne ozdoby do ogrodu wyposażone w panele solarne – będą dawały delikatne, klimatyczne światło. W strefie rekreacyjnej możemy zaś zastosować światełka LED – obleczmy łańcuchami belki tarasu albo rozpostrzyjmy je pomiędzy drzewami, by efektownie zdobiły nasze najbliższe otoczenie.

Oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu zapewniające relaks
Oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu zapewniające relaks

Fajne pomysły do ogrodu zaprocentują – sprawią, że zyskamy idealną przestrzeń do letniego wypoczynku, gdzie będziemy mogli cieszyć oko ciekawymi dekoracjami. Pamiętajmy jednak, by ozdabiać ogród z umiarem – przepych mógłby zaszkodzić atrakcyjności naturalnego otoczenia.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść