Projekty domów energooszczędnych

(339 projektów) zwiń opisy

Rosnące ceny paliw oraz konieczność ochrony środowiska naturalnego pociągają za sobą upowszechnienie technologii energooszczędnych we wszystkich dziedzinach. Tendencje te, wspierane uregulowaniami prawnymi, nie omijają także budownictwa. Ich wyrazem są, z jednej strony, programy wsparcia w finansowaniu budowy domów energooszczędnych, a z drugiej zaostrzanie normatywnych wymagań technicznych. Projekty domów energooszczędnych zakładają maksymalnie ekonomiczne wykorzystanie nowoczesnych technologii izolacyjnych oraz instalacyjnych (wentylacja z odzyskiem ciepła - tak zwana rekuperacja - jest tu kluczowa). Celem jest zapewnienie idealnej proporcji ceny budynku do kosztów jego eksploatacji.
Zagadnienie izolacji termicznej sprowadza się zwykle do wyboru odpowiedniego, dobrej jakości styropianu lub styroduru, docieplenia ewentualnego poddasza, energooszczędnej stolarki okienno-drzwiowej oraz termoizolacji dachu. Z kolei rekuperacja związana jest z urządzeniem o podobnej nazwie - rekuperatorem. Zasada jego działania jest prosta - ogrzewa on świeże powietrze dostarczane do poszczególnych pomieszczeń energią cieplną powietrza wywiewanego. Oba aspekty muszą ze sobą współgrać, ponieważ rekuperacja ma wtedy sens, kiedy dom jest prawidłowo izolowany. Dodatkowym atutem wentylacji z rekuperatorem jest fakt, że usuwa z domu zanieczyszczone powietrze. Warte podkreślenia jest to, że taki system pomoże odzyskać nawet do 80-90% ciepła z powietrza.
Trzeba pamiętać, że jeżeli wybór pada na projekt domu energooszczędnego (który z natury jest dobrze izolowany) traci sens stosowanie znanej wentylacji grawitacyjnej. Jej działanie jest bowiem oparte na tradycyjnej nieszczelności budynków, którą staramy się zredukować do minimum stosując ciepłą i szczelną stolarkę. Dzięki systemom energooszczędnym dom jest przyjazny środowisku i umożliwia zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy.
W naszej ofercie dostępne są projekty domów energooszczędnych tradycyjnych lub nowoczesnych, projekty domów energooszczędnych z kosztorysem i w wersji pod klucz. Mają one doskonale przemyślane układy pomieszczeń, aby zagwarantować najwyższy poziom użyteczności i funkcjonalności. Domy są zintegrowane z pomieszczeniami gospodarczymi, które mogą być zaaranżowane na spiżarnie i pomieszczenia przeznaczone na rzeczy, których nie używa się na co dzień. Projekty przewidują także balkony oraz tarasy połączone z wyjściem do ogrodu
Przy wyborze odpowiedniego projektu trzeba zawsze pamiętać o właściwych parametrach budowlanych wynikających z Planu Zagospodarowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy. Zatem istotna jest powierzchnia domu i wielkość obszaru pod budowę, co pozwoli zachować między innymi prawidłową odległość budynku od granicy działki.