Logo

Blacha płaska układana na rąbek stojący: ceny, opinie, montaż i wymiary paneli dachowych

Kategorie: dach

Blaszany dach pokryty rąbkiem to bardzo modne i często wybierane rozwiązanie. Dach wykonany w tej technologii efektownie się prezentuje, jest lekki i trwały. Na co zwrócić uwagę, decydując się na rąbek stojący?

Właściwości nowoczesnych blach z cynku, domieszką miedzi i tytanu
Właściwości nowoczesnych blach z cynku, domieszką miedzi i tytanu

Zalety i zastosowanie nowoczesnych pokryć na rąbek stojący

Wśród najważniejszych zalet pokryć dachowych z blachy należy wymienić uniwersalność, łatwy montaż, trwałość i wysokie walory estetyczne. Blachę układaną na rąbek z powodzeniem wykorzystamy jako pokrycie dachu o dużym lub małym spadku. Materiał ten bardzo dobrze wygląda również jako element tworzący elewację budynku. Blacha jest stosunkowo lekka, dzięki czemu możemy zastosować lżejszą konstrukcję dachu. To z kolei przekłada się na szybszy czas realizacji inwestycji oraz zmniejszenie jej kosztów.

Panele dachowe z blachy montuje się bardzo sprawnie, ponieważ są wyprofilowane w sposób umożliwiający ich łatwe łączenie. Uniwersalny kształt paneli blachy modułowej pozwala również ograniczyć powstawanie ścinek w trakcie prac.

Na uwagę zasługuje też klasyczny i elegancki wygląd blaszanych pokryć dachowych. Dobrze komponują się z tradycyjnymi bryłami oraz formami nowoczesnymi. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie tych samych paneli do stworzenia zarówno dachu, jak i elewacji z blachy na rąbek stojący. Takie rozwiązania obserwujemy często we współczesnych realizacjach budowlanych. Jednocześnie powszechne jest stosowanie pokrycia z blachy na dachach zabytkowych kamienic czy dworków.

Zalety pokrycia blachą na rąbek stojący
Poznaj zalety pokrycia blachą na rąbek stojący

Trwałość dachów na rąbek stojący. Sprawdzone technologie stosowane od lat w budownictwie

Pokrycia z blachy w technologii łączenia na rąbek stojący mają bardzo długą tradycję. Jest to sprawdzone od lat rozwiązanie, które współcześnie rozwija się i unowocześnia. Tradycyjnie stosuje się blachy z cynku, z domieszką miedzi i tytanu. To materiały trwałe, wytrzymałe i szlachetne.

Ze względu na właściwości materiału dachy blaszane układane na rąbek stojący są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jak wspomnieliśmy, dachy te są lekkie. Ich potencjalną wadą może być mała izolacyjność akustyczna i generowanie hałasu, np. podczas intensywnych opadów deszczu. Efekt ten można jednak ograniczyć, stosując dopasowaną do konstrukcji matę wygłuszającą.

Blachy miedziane i tytanowo-cynkowe. Obróbka i przygotowanie do układania

Producenci najczęściej oferują gotowe panele dachowe, w różnych wymiarach i kolorach. Kupujemy je od razu wyprofilowane, wraz z otworami montażowymi. Z tego powodu przygotowanie do układania nie jest czasochłonne. Aby przeprowadzić montaż dachu na rąbek stojący, zazwyczaj potrzebujemy wkrętarki, zestawu wkrętów oraz nożyc do blachy lub niblera, którymi dopasujemy wielkość paneli do naszych potrzeb.

Dach okapowy pokryty blachą na rąbek stojący

Montaż dachu z blachy rozpoczynamy od położenia membrany paroprzepuszczalnej, następnie do krokwi przytwierdzamy konstrukcję nośną: łaty i kontrłaty. Pamiętamy przy tym, by rozstaw łat wynosił około 25 cm. Taka konstrukcja stanowi dodatkową wentylację dachu.

Jeśli to konieczne, dach należy wypoziomować. To ważne, ponieważ blacha ma naturalną tendencję do falowania. Jeśli dobrze wypoziomujemy konstrukcję, ograniczymy to zjawisko do minimum.

Następnie układamy arkusze panelu na rąbek, zaczynając od lewej lub prawej strony dachu. Panele mają fabrycznie uformowany rąbek, który możemy łączyć zatrzaskowo. Wzdłuż rąbka znajdują się wycięte otwory montażowe, które pozwolą na szybkie przewiercenie paneli do łat za pomocą wkrętów.

Techniki mocowań blachy na rąbek – strefy haftu stałego zależne od pochyleń dachu

Prefabrykowane elementy dachów blaszanych można układać na konstrukcjach zarówno o dużym, jak i małym kącie nachylenia. W zależności od kąta nachylenia połaci dachu zmienia się położenie obszaru mocowani haftkami stałymi – standardowo jest to pas o szerokości od 1 do 3 m, usytuowany równolegle do okapu i kalenicy.

Zasadniczo im większy stopień nachylenia dachu, tym obszar ten przesuwa się dalej od okapu. W dachach o kącie nachylenia przekraczającym 30 stopni obszar mocowania haftkami stałymi znajduje się niemal na szczycie dachu, tuż przy kalenicy.

Konstrukcja wentylowana z blachy na rąbek stojący

W przypadku niestandardowych konstrukcji dachu – na przykład w obiektach sakralnych – stosuje się rąbek rzemieślniczy (potocznie nazywany blachą na felc).

Wykonanie pokrycia z blachy cynkowo-tytanowej w systemie na rąbek stojący. Na co zwrócić uwagę?

Wykonanie dachu na rąbek stojący jest stosunkowo prostym zadaniem, jednak by dobrze je wykonać, trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Przede wszystkim należy równo przycinać panele – w taki sposób, by dach budowały fragmenty blachy o jednakowych wymiarach, co pozwoli osiągnąć pożądany efekt estetyczny.

Trzeba zwrócić także uwagę na właściwe układanie pasa nadrynnowego, który będzie kierował wodę spływającą z dachu do rynien. Panele powinny być ułożone precyzyjnie pod kątem prostym do pasa.

Jak już wspomnieliśmy, by ograniczyć zjawisko falowania blachy, konstrukcję dachu należy dobrze wypoziomować. Pozytywnie na stabilność dachu wpływa również poprawnie zbudowana wiatrownica. A żeby uniknąć hałasu, warto ułożyć pod blachą specjalną matę wygłuszającą.

Typ budynku i spadek dachu - rodzaj podłoża do krycie blachą cynkowo-tytanowa z panelami fotowoltaicznymi
Typ budynku i spadek dachu - rodzaj podłoża do krycie blachą cynkowo-tytanowa

Ostrożność należy także zachować przy układaniu ostatniego panelu, który zazwyczaj wymaga dokładnego przycięcia.

Blacha na rąbek stojący – cena materiałów i robocizny

Cena paneli dachowych na rąbek jest zróżnicowana w zależności od producenta, wybranego materiału, jego koloru i kształtu. Można jednak przyjąć, że koszt dachu z blachy na rąbek stojący jest umiarkowanie niski w porównaniu z innymi materiałami wykończeniowymi.

Średni koszt pokrycia dachu blachą w tej technologii to 35 zł za m2, choć znajdziemy blachę na rąbek w cenie około 20 zł za m2, w tym przypadku musimy się jednak spodziewać nieznacznie niższej jakości produktu. Koszty robocizny dla położenia paneli dachowych z blachy możemy oszacować na około 120-180 zł za m2.

Sprawdź projekty nowoczesnych projektów z dachami układany w technologii rąbka stojącego - konstrukcji wentylowanych

Projekt domu - Dwupokoleniowy 8 Projekt domu - Obieżyświat Projekt domu - Perła B(segment) Projekt domu - Alt 3 Projekt domu - Prosty

Projekt letniskowego z pokryciem blachą

Projekt domu - Przygoda 4 D Projekt domu - Kowalski

Domy szeregowe dach z blachy na rąbek stojący

Projekt domu - Szarotka Projekt domu - Leon Projekt domu - Taurus 2 GB Projekt domu - Mrówka 4 B Projekt domu - Szpinak 11 Projekt domu - Szpinak 10

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść